Anasayfa / Genel / 2050’ye kapasitesinin yüzde 80’ini et ve süt ürünlerinin

2050’ye kapasitesinin yüzde 80’ini et ve süt ürünlerinin

2050’ye kadar dünyanın yıllık sera gazı kapasitesinin yüzde 80’ini küresel et ve süt ürünleri sektörünün kullanacağı tahmin ediliyor.

Tarımsal faaliyetleri destekleyen GRAIN Organizasyonu ile Tarım ve Ticaret Politikaları Enstitüsü’nün yaptığı araştırmaya göre  et ve süt ürünleri endüstrisinin yıllık sera gazı emisyonu giderek artıyor.

Dünyanın en büyük beş et ve süt ürünleri şirketinin toplam yıllık sera gazı emisyonu, ExxonMobil, Shell ve BP gibi enerji şirketlerinden daha yüksek seviyede bulunuyor.

Et ve süt üretiminde lider konumda bulunan 20 gıda şirketi, yıllık 933 milyar ton sera gazı emisyonuna yol açıyor. Bu miktar ise Fransa, Kanada, Almanya, İngiltere ve Avusturalya gibi ülkelerin yıllık sera gazı salımından daha yüksek seviyede bulunuyor.

Araştırmaya göre, çiftçi, çalışan ve tüketicilerin  kolektif adımlar atarak dünya genelinde sera gazı emisyonuna sebep olan “kartelin” etkisinin azaltılması gerekiyor. Ayrıca, iklim değişikliği etkisinin tüm bireyleri etkileyeceği göz önünde bulundurulduğunda, şirketlerin de bu alanda mücadele etmesinin zorunlu hale geldiği belirtiliyor.

Araştırmaya katılan  şirketler arasında ABD, Kanada, Avrupa Birliği, İsviçre, Çin, Japonya, Tayland, Brezilya, Arjantin, Yeni Zellanda ve Suudi Arabistan’dan 35 şirket yer aldı.Şirketler arasında Danone, Nestle, Aria Gıda ve Fonterra gibi sektörde lider konumda bulunan firmalar  da yer aldı.(AA)

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

Son Dakika: En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya çıkarılmasını içeren teklif TBMM’de kabul edildi

Son dakika: En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya çıkarılmasını içeren teklif TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Düzenleme ile birlikte bayram ikramiyeleri de 2 bin TL'ye çıkarıldı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]