Anasayfa / Ekonomi / 2019 ’da 4 milyon elektrik faturası ödenmediği için abonelerin elektriği kesildi

2019 ’da 4 milyon elektrik faturası ödenmediği için abonelerin elektriği kesildi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, vatandaşların elektrik yayma şirketlerine olan borçlarını soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi.

Önergeyi yanıtlayan Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2019 yılında üretilen 329 milyon 685 bin 762 faturanın yüzde 1.26’sı ödenmediği için abonelerin elektriğinin kesildiğini, yüzde 0.078 aboneye de icra takibi başlatıldığını açıkladı. Bakan Dönmez, elektriği kesilen abonelerin toplam borcunun ise 2 milyar 491 milyon 16 bin 274 TL olduğunu bildirdi.

Önerge sahibi Gürer ise ödenmeyen faturalar, abonelerin borçları ve icra takibi yapılan abone sayısının, ülkemizdeki hesaplı krizin boyutlarını net bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

Cumhuriyet Millet Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Alt Kaynaklar Bakanlığı’na yönelttiği soru önergesinde, “Ülkemizde, elektrik aboneliği bulunan yer sayısı ne kadardır? 2019 yılında elektrik aboneliğini iptal eden hane sayısı ne kadardır? Elektrik borcunu ödemediği için kapatılan elektrik abone sayacı ne kadardır? Elektrik borç bedelinin ödenmemesi sonucu sayaçları kapatılan abonelerin toplam borcu ne kadardır? Elektrik fatura borcunu ödemediği için icra takibinde olan birey sayısı ne kadardır?” şeklindeki sorularına cevap istedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer/Fotoğraf: Ambar Photos

HER 100 ABONEDEN 4.2’Sİ ABONELİĞİNİ İPTAL ETTİRDİ

Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Dönmez, Ülkemizde 2019 yılı sonu itibariyle 44,96 milyon elektrik tüketicisi bulunduğunu, bunların yüzde 4,2’sinin can atarak elektrik aboneliğini iptal ettirdiğini belirtti.

329 MİLYON FATURANIN YÜZDE 1.26’SI ÖDENMEDİ

Türkiye genelinde 2019 yılı sonu itibariyle üretilen 329 milyon 685 bin 762 faturadan sözleşmesine kadar yükümlülüklerini yerine getirmeyen muhtelif elektrik abone gruplarının yüzde 1,26’sında geçici olarak kesinti uygulandığını ifade eden Bakan Dönmez, bunlardan yükümlülüklerini yerine getiren bütün abonelerin elektriklerinin bağlandığını belirtti.

Bakan Dönmez, borcundan dolayı elektriği kesilen abonelerin toplam borcu 2 milyar 491 milyon 016 bin 274 TL olduğunu ifade ederek, “Türkiye genelinde 2019 yılı sonu itibariyle üretilen 329 milyon 685 bin 762 faturadan sözleşmesine tarafından ödeme yükümlülüklerini yerine getirmeyen  muhtelif elektrik abone gruplarının yüzde 0.078’ine icra takibi başlatılmıştır” dedi.

ZAMLAR VATANDAŞIN BELİNİ BÜKTÜ

Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise elektrik ücretlerine art arda gelen zamlan, yüksek enflasyon ve diğer olumsuzluklar nedeniyle yurttaşların elektrik faturalarını ödemekte zorlandığını belirtti. Gürer, “Sayın Bakanın verdiği bilgiye göre 329 milyondan artı faturanın yüzde 1.26’sı ödenmediği için abonelerin elektriği indirimli. Bu oran takriben 4 milyon faturaya denk geliyor. 2019 yılında 3 kere zamlanan elektrik ücretleri bir önceki yıla göre az kalsın yüzde 50’den pozitif zamlandı. Ülkemizde yaşanan koşullardan nedeniyle evine ekmek götüremeyen binlerce vatandaş var. Zam üzerine zam yapılarak gönderilen faturalar da doğal olarak ödenemiyor” dedi.

KRİZİN GÖSTERGESİ

CHP Milletvekili Gürer, yurttaşların elektrik şirketlerine olan borçları, ödenemeyen faturalar ve faturasını ödeyemediği için icra takibi uygulanan yurttaşların sayısının, ülkedeki idareli krizin boyutlarını da net bir şekilde ortaya koyduğunu sözlerine ekledi.

Hakkında

Diğer Haber

Kira beyannamesinde son gün 5 Nisan

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira beyannameleriyle ilgili sosyal medya hesabından hatırlatmada bulundu. Şimşek, Gelir …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]