Anasayfa / Genel / 1 ayda 1 milyon 400 bin dolarlık ihracat

1 ayda 1 milyon 400 bin dolarlık ihracat

Türkiye’nin üretim ve dış satımda dünya lideri olduğu taze incirde  bir aylık dönemde 1 milyon 400 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Ege Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliğinden alınan bilgilere göre, hava şartlarından dolayı bu sene erken başlayan incir hasadı, üreticinin yüzünü güldürdü.

Geçen yıl bir ayda 378 bin dolar taze incir ihraç edilirken bu sene temmuz ayında başlayan hasat 30 günde  1 milyon 400 bin dolara ulaştı.

Taze incir şu ana kadar 33 ülkeye ihraç edildi. Bu ülkeler arasında Hollanda ve Almanya yer alıyor.

Ege Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, incirde sezona çok hızlı başlandığını, bunun da ihracatçıyı sevindirdiğini söyledi.

Hava kargoyla sofralara çabuk ulaşan incire Avrupa ülkelerinden çok ciddi bir talep olduğunu belirten Uçak, “Şu anda Aydın bölgesinde toplanan incirlerimizi ihraç ediyoruz. Bursa’da da ürünleri almaya başladığımızda ihracatımız katlanacaktır. Bu başarıda üretici, sivil toplum kuruluşları ve ihracatçıların el ele vermesinin büyük etkisi var. Çok büyük gözüken sorunları küçük dokunuşlarla çözüyoruz” dedi.

Türk incirinin kalitesinin tartışılmaz olduğunu vurgulayan Uçak, bu lezzet ve kalitesinden dolayı dünya ülkelerinin soflarında yer almaya devam edeceğini kaydetti.

 Geçen yıla göre incirin 10 gün erken hasat edildiğini belirten incir üretimi ve ihracatı yapan İbrahim Acar da, incirin önceki senelere göre daha kaliteli olduğunu ifade etti.

(AA)

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]