Anasayfa / Ayın Konusu / Zeytin kıyımı tasarısı tepkiler üzerine komisyona geri çekildi

Zeytin kıyımı tasarısı tepkiler üzerine komisyona geri çekildi

Zeytin kıyımı tasarısının kamuoyundan gelen tepkiler üzerine komisyona geri çekildi.

TBMM Genel Kurulu´nda görüşülen ve oylanarak kabul edilmesi beklenen zeytincilik tasarısı, üretici örgütlerinden gelen tepkiler üzerine önümüzdeki hatfaya ertelenmişti. CHP’nin yoğun eleştirilerde bulunduğu tasarıya MHP’den tepki gelmiş, MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu “Tasarı geçerse kırmızı et gibi zeytin ithal ederiz” demişti

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, zeytinliklerin imara açılmasına izin verilmesine olanak sağlayan düzenlemenin komisyonda tekrar görüşüleceğini açıkladı.

Elitaş, “Üretim Paketi’nin ikinci maddesi olan zeytinlikle ilgili düzenleme komisyona çekilecek” açıklamasında bulundu.

NE OLMUŞTU?

AKP tarafından TBMM’ye sunulan Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile zeytinlik alanların sanayi tesisleri için gerekli görüldüğü takdirde imara açılması hedefleniyordu. 

Zeytin üreticilerinin görüşü alınmadan hazırlanan ‘zeytinlik kıyımı’ yasası üç gündür tartışmaların gölgesinden görüşüldüğü alt komisyondan geçerek edilmişti. 

Tartışmaların gölgesinde süren komisyon görüşmelerinin tamamlanmasının ardından tasarının geçtiğini sosyal medya hesabından duyuran Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Yerli sanayiyi ayağa kaldıracak üretimi, yatırımı artıracak Üretim Reform Paketimiz meclis sanayi komisyonundan geçti. Hayırlı olsun” demişti.

Tasarıda zeytinlik alanlara ilişkin, “Alternatif alan bulunmaması ve bakanlık temsilcilerinin çoğunlukta olduğu Zeytinlik Sahaları Koruma Kurulu’nun uygun görmesi halinde kamu yararı kararı alınmış yatırımlar için zeytinlik sahalarında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ya da valiliklerin izniyle yatırım yapılabilecek.” şeklinde bir düzenleme yer alıyor. 

Tasarıda ayrıca bir dekarında en az 15 zeytin ağacı bulunmayan alanların zeytinlik alan olarak kabul edilmeyeceği belirtiliyor.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Sodyum Molibdat nedir?

Sodyum molibdat, kimyasal formülü Na₂MoO₄ olan beyaz kristal bir tuzdur. Bu bileşik, endüstriyel, kimyasal ve …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]