Anasayfa / Haberler / YUSUFELİ BARAJI’NIN 3 YIL İÇERİSİNDE TAMAMLANMASI HEDEFLENİYOR.

YUSUFELİ BARAJI’NIN 3 YIL İÇERİSİNDE TAMAMLANMASI HEDEFLENİYOR.

Artvin Valisi Kemal Cirit, Yusufeli ilçesinde yapımı devam eden Yusufeli Barajı’nda incelemelerde bulundu.

Artvin Valisi Kemal Cirit, tamamlandığında dünyanın en büyük 3. barajı olma özelliği taşıyacak Yusufeli Barajı ve sular altında kalacak olan ilçe merkezinin yeni yerleşim yerinde incelemelerde bulundu.

Barajın son durumu hakkında bilgiler alan Vali Cirit, hava hattına bağlı demir kafesten baraj inşaatını inceleyen Vali Cirit, burada yaptığı açıklamada Yusufeli Barajı’nın 3 yıl içerisinde tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.

“ÜLKEMİZİN PRESTİJ PROJESİ”

Çoruh Vadisi üzerinde inşa edilen ve 270 metre yüksekliğiyle dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ise en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı’nın ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacağını dile getiren Vali Cirit, “Bulunduğumuz nokta yaklaşık 845 rakıma sahip. Geçtiğimiz aylarda 715 rakımında bir patlatma gerçekleştirmiştik. Belli aralıklarla baraj inşaat çalışmalarını ziyaret ederek barajın son durumu hakkında yetkililerden bilgi alıyoruz” dedi.

Barajın yılda 450 milyon liralık ülke ekonomisine katkı sunacağını belirten Vali Cirit, “Baraj inşaatının 3 yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Bu baraj ülkemizin aynı zamanda bir prestij projesidir. Bunun yanında Türk mühendisliğinin ve müteahhitliğinin geldiği noktayı da görmekteyiz” ifadelerini kullandı.

“YENİ YUSUFELİ BARAJ GÖLÜ MANZARALI OLACAK”

Yusufeli yeni yerleşim sahasında yapılan patlatmayı izleyen ve yapılan çalışmalarla ilgili de bilgi alan Vali Cirit, “Bu bölgede 10 milyon metreküplük bir kazı çalışması yürütülecek ve bunun yüzde 40’ı bugün itibarıyla tamamlanmıştır. Yusufelili vatandaşlarımız ve Yusufeli’nden ayrılarak başka yerlere yerleşmiş olan vatandaşlarımız şundan emin olsunlar, yeni Yusufeli tam anlamıyla göl manzaralı ve planlı bir yapılaşmanın olduğu bir ilçe olacak” diye konuştu.

İHA

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Talk-Magnezyum Silikat Kullanım Alanları

Talk, gerek sahip olduğu üstün fiziksel özellikleri, gerekse kullanıldığı yerlerde sağladığı avantajlar sebebiyle endüstri de …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]