Anasayfa / Haberler / Yozgat’ta Mikrobiyal Gübre ile Ekimi Yapılan Nohut Tarlası İncelendi

Yozgat’ta Mikrobiyal Gübre ile Ekimi Yapılan Nohut Tarlası İncelendi

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü görevlileri, mikrobiyal gübre kullanılarak ekimi yapılan Nohut tarlasında incelemelerde bulundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının koordinasyon ve desteği ile Ankara Toprak, Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsüyle birlikte Yozgat Pembecik köyünde kurulan mikrobiyal gübre ile nohut demonstrasyonunda nodül kontrolü yapıldı.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, mikrobiyal gübrenin, baklagillerde tohuma faydalı bakteri aşılaması yoluyla yapılan verimi, kaliteyi artırarak çiftçiye kar sağlayan çevreyle dost, doğal kaynaklara ve çevreye zarar vermeyen bir uygulama olduğunu söyledi. Bu uygulama ile baklagillerde havanın azotunun köklerde toplanmasını sağlayarak bitkinin ve toprağın verimini artıran kök yumrularının artışını sağladığını ifade eden Özdemir, ” Bunun için Merkez Pembecik köyünde seçilen tarla 3 parsele ayrılarak 1. parsele dekara 12 kg Amonyum Nitrat gübresi kullanılarak nohut ekimi yapılmıştır. 2. Parsele ise Rhizobium bakterisi ile aşılanmış olan nohut ekilerek herhangi bir gübre atılmamıştır. 3. Parsele hiç gübre ve bakteri kullanılmadan nohut ekimi yapılmıştır. Uygulanan bu demonstrasyonda nohuttaki kök oluşumlarının izlenmesi için Ankara Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü uzmanları ve il Müdürlüğümüz teknik personelince kontrol ve analizleri yapıldı. Mikrobiyal gübrenin uygulandığı parselde bitki gelişiminin diğer parsellerden daha iyi olduğu tespit edildi. Hasat döneminin sonunda mikrobiyal gübrenin verime etkileri çiftçi şartlarında değerlendirilerek sonuçlar açıklanacak” dedi.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]