Anasayfa / Ekonomi / ‘YOMA’ Tarım için devrim gibi çalışma

‘YOMA’ Tarım için devrim gibi çalışma

TEKNOFEST sponsorluğunda kolları sıvayan 4 genç, tarım için devrim gibi buluşa imza attı. YOMA (Yabani Otla Mücadele Aracı) adını verdikleri, tarlalardaki zararlı otlarla mücadele aracı tasarlayan gençler TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde ilk beşe girmeyi başardı. Gençlerin hedefi aracı biraz daha geliştirip Türk tarımına armağan etmek… Araçla “Ispanak içine karışan zehirli otlar” da tarih olacak…

Lise sıralarında ‘Space and Beyond Technology’ isimli 4 kişilik bir teknoloji takımı kuran gençler TEKNOFEST sayesinde hayal ettikleri ilk tasarımlarına imza attılar.

Şimdilerde her gibi farklı üniversitelerde öğrenim gören gençler, birlikte geliştirdikleri yabani otla mücadele aracını geçtiğimiz ay İstanbul’da düzenlenen TEKNOFEST 2021’de görücüye çıkardılar.

YOMA festivaldeki Tarımsal İnsansız Kara Aracı yarışmasında da ilk beşe girmeyi başardı. İstanbul Ticaret Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği’nde okuyan Space and Beyond Technology takımı lideri Emre Uçar tasarladıkları aracın özeliklerini ve hedeflerini hürriyet.com.tr’ye anlattı.

Hakkında Serkan AĞAOĞLU

Diğer Haber

Yeni sistemde borç üçe katlandı

Yeni sistemde borç üçe katlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, merkezi yönetim borç stoku verilerini dün akşam yayımladı. Buna göre, 2022 …