Anasayfa / Ekonomi / Veri fidyecileri Türkiye ’de cirit atmaya başladı

Veri fidyecileri Türkiye ’de cirit atmaya başladı

2021 Veri Fidyeciliği Raporu’na göre Türkiye, şirketlerinin en çok veri fidyeciliği mağduru olduğu ilk 5 ülkeden biri. 30 ülkeyi kapsayan araştırmaya göre Türkiye’de neredeyse 2 şirketten biri geçen yıl veri fidyecilerinin ağına düştü. Kaçak lisanslı ürün kullanılan bilgisayarların ve güvenliği zayıf sistemlerin bulunduğu şirketlerin daha açık olduğu bu siber suçta, hackerlar şirketlerin verilerini ele geçirip ancak belirli bir fidye karşılığı bunu geri veriyor. Araştırmaya göre orta ölçekli firmaların ödediği ortalama fidye 170 bin dolar seviyesinde bulunuyor.

Sophos şirketinin hazırladığı rapor, 30 ülkeden 4 bin 400 internet teknolojisi karar vericisi ile görüşülerek 2021 Şubat ayında gerçekleştirildi. Rapora göre global olarak geçen yıl şirketlerin yaklaşık yüzde 37’si veri fidyecilerinin hedefi oldu. Araştırmaya göre fidye ödense bile çalınan verilerin sadece yüzde 65’i kurtarılabildi. Fidye ödemesine rağmen şirketlerin yüzde 29’u verilerinin ancak yarısını geri alabildi.

Rapora göre geçtiğimiz yıl verilerini gere alabilmek için fidye ödeyen şirketlerin oranı yüzde 32’ye yükseldi. 2020 raporunda bu oran yüzde 26 idi. Araştırma sonuçlarına göre büyük şirketler veri fidyecilerinin daha fazla hedefi oluyor. Bin ila 5 bin kişinin çalıştığı şirketlerin saldırıya uğrama oranı yüzde 42 iken daha küçük şirketlerde bu oran yüzde 33’e geriliyor.

Araştırma dünyada veri fidyecilerinin en çok saldırı gerçekleştirdiği ülkenin yüzde 68 ile Hindistan olduğunu ortaya koydu. Polonya ve Japonya ise en az saldırı gerçekleştirilen ülkeler olarak kayda geçti. Raporda Japonya’nın dil avantajı nedeni ile saldırılardan sıyrılmış olabileceği vurgulandı.

Peki bir veri fidyeciliği saldırısının şirketlere maliyeti ne? Araştırma global ortalamada tek bir saldırının saldırıya uğrayan şirkete zaman, yazılım, donanım, işgücü kaybı gibi tüm etkenlerle birlikte maliyetinin 1.8 milyon dolar olduğunu ortaya koyuyor. Bu rakam Türkiye için 580 bin dolar olarak belirtildi.

Kaçak sitelerde avlıyorlar ilk hedef perakendeciler

Şirketler için verinin önemi giderek artarken siber suçlular da bu verilerin peşine düşmüş durumda. Araştırmaya göre perakende ve eğitim sektörleri en çok saldırının düzenlendiği alanlar. Yerel yönetimlerin de en fazla fidye ödeyen sektörlerin başında yer alması dikkat çekiyor. Veri fidyecileri ağırlıklı olarak şirket hesabından girilen yasa dışı sitelerden sisteme sızıyor. Bu konuda yeterli koruma sistemi bulunmayan şirketlerin verileri büyük bir risk altında bulunuyor. Uzmanlar verileri sürekli olarak yedeklemenin zararı azaltacağını vurguluyor.

PARS HADJIN YILAN KOVUCU

Hadjin konsantre Yılan Kovucu 100cc/5lt suya seyreltilerek ilaçlama pompası ile yılanın gelmesi istenmeyen bölgelere uygulama yapılır.İklim koşullarına göre 25-35 gün etkisini korur. Yılan, kertenkele, köstebek, akrep gibi sürüngen ve haşeratlara karşı kovucu etkisi vardır. Bölgeden uzak durmasını sağlar.

Kullanımı:Hadjin konsantre yılan kovucu su ile karıştırılarak kullanılır.Bu karışım yılan, kertenkele, akrep vs yaklaşması istenmeyen bölgenin çevresine ilaçlama pompası ya da spreyle uygulanarak bir hat oluşturulur.

Yılan için; 100cc Hadjin/1lt su

Kertenkele için; 100cc Hadjin/5lt su

Akrep için; 100cc Hadjin/2lt su

 

DMRSÜREN Kimya Ltd Şti

0216 4421200-0216 4426626

0552 3307100-0552 3308100

www.kimyadeposu.com

Kimyadeposu.com

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları , Seramik-Hamur Tutkalı,Çiçek Tutkalı,Mücellit Tutkalı,Panç Tutkalı,Taş ve Boncuk Tutkalı,Kumaş-Aplike ve Keçe Tutkalı

Transfer Dekopaj Tutkalı,İp ve Dantel Sertleştirme Tutkalı,Ahşap Montaj Tutkalı

Hobi Tutkalı,Puzzle Tutkalı ,Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Hakkında

Diğer Haber

Google 5 milyar dolar tazminat ödeyecek

California Kuzey Bölge Mahkemesindeki belgelere göre Google, çevrim içi gezintilerde anonim seçeneğini kullandığı halde bilgileri …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]