Anasayfa / Ekonomi / IEA:Güneşle yeşil enerji zirveyi gördü

IEA:Güneşle yeşil enerji zirveyi gördü

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Yenilenebilir Enerji Piyasası raporunu yayınladı. Rapora göre, 2020 yılında yenilenebilir enerji yatırımları yüzde 45 artarak 285 GW’a (gigavat) yükseldi. Buna karşın diğer tüm enerji yatırımları ve tüketimleri azaldı. Yenilenebilir enerjide ulaşılan bu rakamın, 1999 yılından bu yana ulaşılan en yüksek seviye olduğu ifade edildi.

Pandemi nedeniyle ülkelerin sınırlarını kapatması, tedarik zincirindeki aksamalara karşın yenilenebilir enerjideki bu artış memnuniyet yarattı. IEA’nın raporunda, bu artışta iklimle mücadele kapsamında atılan adımlar ile temiz enerjiye verilen finansal desteklerle birlikte düşen teknoloji maliyetlerinin etkisine dikkat çekildi. Bu artışta en büyük payı ise güneş enerjisi sırtladı. 2020’de dünya genelinde devreye giren güneş enerjisi kurulu gücü 2019’a göre yüzde 23 artışla 135 GW oldu. Böylece, güneş enerjisindeki toplam kapasite 737 GW’a ulaştı. 2022 yılına gelindiğinde ise yıllık artışın 2019’un yüzde 50 fazlası 162 GW’a ulaşması bekleniyor. Bu dönemde rüzgar enerjisi kurulu gücü de 114 GW arttı ve toplam küresel rüzgar enerjisi kapasitesi 737 GW’a ulaştı. Diğer yenilenebilir enerji kaynaklarında ise geçen yıl yaklaşık 31 GW yeni kapasitenin devreye girdiği görüldü. Böylece, dünyada yenilenebilir enerji kurulu gücü geçen yıl 2019’a göre 280 GW’lık rekor artışla 2 bin 970 GW’a yükseldi.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol, özellikle güneş enerjisinde fiyatların kömür ve doğalgazdan daha ucuz hale geldiğini belirtti. Verilerin iklimle mücadelede iyimser bir tablo oluşturduğunu vurgulayan Birol, “Hükümetler, umut veren bu gelişmeleri güneş ve rüzgara daha fazla yatırımı teşvik eden politikalarla desteklemeli” dedi.

PARS HADJIN YILAN KOVUCU

Hadjin konsantre Yılan Kovucu 100cc/5lt suya seyreltilerek ilaçlama pompası ile yılanın gelmesi istenmeyen bölgelere uygulama yapılır.İklim koşullarına göre 25-35 gün etkisini korur. Yılan, kertenkele, köstebek, akrep gibi sürüngen ve haşeratlara karşı kovucu etkisi vardır. Bölgeden uzak durmasını sağlar.

Kullanımı:Hadjin konsantre yılan kovucu su ile karıştırılarak kullanılır.Bu karışım yılan, kertenkele, akrep vs yaklaşması istenmeyen bölgenin çevresine ilaçlama pompası ya da spreyle uygulanarak bir hat oluşturulur.

Yılan için; 100cc Hadjin/1lt su

Kertenkele için; 100cc Hadjin/5lt su

Akrep için; 100cc Hadjin/2lt su

 

DMRSÜREN Kimya Ltd Şti

0216 4421200-0216 4426626

0552 3307100-0552 3308100

www.kimyadeposu.com

Kimyadeposu.com

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları , Seramik-Hamur Tutkalı,Çiçek Tutkalı,Mücellit Tutkalı,Panç Tutkalı,Taş ve Boncuk Tutkalı,Kumaş-Aplike ve Keçe Tutkalı

Transfer Dekopaj Tutkalı,İp ve Dantel Sertleştirme Tutkalı,Ahşap Montaj Tutkalı

Hobi Tutkalı,Puzzle Tutkalı ,Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Hakkında

Diğer Haber

Türkiye’nin konuştuğu kazanın bilirkişi raporu! Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu kusurlu çıktı

İstanbul'da motosikletli kuryeye çarparak ölümüne neden olan Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu Mohammed Hassan Shekh Mohamud, kazanın ardından polis merkezine götürülüp serbest bırakılmıştı. İnfial yaratan kazayla ilgili bilirkişi raporu ortaya çıktı. Savcılığa sunulan raporda, ölen Göçer'in kusuru bulunmazken Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlunun kullandığı aracın asli kusurlu olduğu belirtildi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]