Anasayfa / Haberler / Üst düzey yöneticiydi,ani bir kararla köyüne döndü ve hayvancılığa başladı

Üst düzey yöneticiydi,ani bir kararla köyüne döndü ve hayvancılığa başladı

İstanbul’da ailesiyle uzun yıllar  ticaret yapan, çeşitli AVM’lerde üst düzey yönetici olarak çalışan 32 yaşındaki  Eyüp Soydemir, memleketi Bilecik’in Gölpazarı ilçesine bağlı Çukurören köyünde  küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine başladı.

Devletten aldığı hibe desteğiyle köyünde 1,5 milyon lira yatırım yapan Eyüp Soydemir’in 1,5 yıl önce satın aldığı 150 küçükbaş hayvan sayısı da geçen sürede  600’e yaklaştı.

Soydemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Üsküdar’da doğduğunu, hem  okuyup hem ticaret ile uğraştığını, okul bittikten sonra tamamen ticarete  atıldığını söyledi.

Uzun süre ticaret yaptıktan sonra çeşitli AVM’lerde yönetici olarak  çalıştığını ancak İstanbul’un kalabalığının insanı strese soktuğunu, aileyle  yeterince ilgilenmeye bile imkan vermediğini dile getiren Soydemir, 2 yıl önce  bir arkadaşının da tavsiyesiyle çiftlik kurmaya karar verdiğini belirtti.

Bunun üzerine 300 dönümlük arazilerinin bulunduğu Bilecik’te bu işi  yapmaya karar verdiğini anlatan Soydemir, eşinin de kabul etmesiyle hazırladığı  projeyle hibe desteği için ilgili kurumlara müracaat ettiğini bildirdi.

Soydemir, “2016 yılında inşaatına başladık. Yaklaşık bir sene inşaat  sürecimiz oldu. 2017’nin ilk aylarında hayvanlarımızı aldık. Yaklaşık 1,5 senedir  burada hayvan bakıyorum. Hamdolsun memnunum. 1,5 milyon liraya yakın para  harcadım buraya. Tabii eksiklerimiz var. 150 küçükbaş hayvan ile başladım, hayvan  sayım 600’e yaklaştı. İki yılda 3 doğum elde ediyoruz. Yaklaşık 2 ay sonra üçüncü  doğumlar başlayacak.” diye konuştu.

Soydemir, köyde sağlıklı beslendiklerini aktararak şunları kaydetti: “Burada sağlıklı yaşıyoruz, stres yok. Cep telefonunu bir kenara  koyuyorsun, cüzdan zaten taşımıyorsun. Ekmeğini kendin yapıyorsun, yumurta taze,  her şey sağlıklı, süt günlük. İstanbul hiç aklıma gelmiyor çünkü İstanbul’da  gelirin ne kadar yüksek olursa olsun ne kadar iyi bir şey almaya da çalışsan  burası gibi olmuyor. Organik satan bir marketten alışveriş yapsanız bile burada  kümesten yumurta almak çok farklı bir şey.”

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

ALUMİNYUM TOZU KULLANIM ALANLARI

Alüminyum Tozu, kendine has özellikleri ile çok çeşitli sektörlerde yüzlerce farklı ihtiyacı karşılamak için kullanılmaktadır. …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]