Anasayfa / Dünya / Üretici birliklerinin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili şok gelişme

Üretici birliklerinin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili şok gelişme

5200 sayılı kanunla kurulan birliklerin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili çalışma, TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar tarafından yürütülecek. Bayraktar, çalışma sonuçlarını rapor halinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye verecek. Bu çalışmanın TZOB’un antidemokratik seçim sisteminin tartışıldığı bir dönemde yapılması dikkat çekti.

ÇALIŞMAYI PAKDEMİRLİ İSTEDİ

5200 sayılı kanunla kurulan birliklerin yeniden yapılandırma çalışması Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar’a verildi. Genel sekreterler nezdinde yapılacak çalışmalar, Bayraktar Başkanlığında yürütülecek. Bayraktar’a bu görev Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından verildi.

8 MERKEZ BİRLİK BAŞKANI KATILDI

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin Yenimahalle’deki Otelinde dün ilginç bir toplantı yapıldı. Toplantıya, TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar’ın daveti üzerine 5200 sayılı kanunla kurulan üretici birliklerinin Merkez Birlik Başkanları katıldı.

DAVETTE BAKAN VURGUSU DİKKAT ÇEKTİ

Bilindiği üzere Tarım ve Orman Bakanlığı, Bakanlık teşkilatı başta olmak üzere tarımsal birlikler, kooperatifler ve meslek örgütlerinin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili çalışmalar yürütüyor. Ancak TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar Başkanlığında yapılan bu toplantının davet şekli dikkat çekti.

BAKANIN TZOB’DAN ARZU VE TALEBİ

Bayraktar imzasıyla Merkez Birlik Başkanlarına gönderilen davette Bakan Pakdemirli vurgusu dikkat çekti.

Bayraktar, Merkez Birlik Başkanlarına gönderdiği davette şu ifadelerde bulundu: “Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin de Birliğimizden bu konudaki arzu ve talepleri doğrultusunda üretici örgütlerinin yapısal sorunları ve çözüm önerilerinin belirlenmesi, pazarlamadaki etkinliklerinin artırılması, daha fonksiyonel hale getirilmesi amacıyla 28 Şubat 2019 tarihinde saat 19.00’da TZOB Otel’de Genel Başkanlar seviyesinde gerçekleştireceğimiz toplantıya katılımlarınız önem arz etmektedir”

YAPILANDIRMA ÇALIŞMALARI BAYRAKTAR BAŞKANLIĞINDA YÜRÜTÜLECEK

Merkez Birliği Başkanları ile yapılan toplantının ardından, birliklerin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili olarak Genel Sekreterler nezdinde bir çalışma yürütülerek rapor hazırlanacak, TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar da bu raporu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sunacak.

TZOB’UN ANTİDEMOKRATİK SEÇİM SİSTEMİ GÜNDEME GELMEDİ!

TZOB’un antidemokratik seçim sisteminin tartışıldığı bir dönemde, 5200 Sayılı Kanunla kurulan üretici birliklerinin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili görevin TZOB’a verilmesi dikkat çekti. Mevcut çalışmada, TZOB’un antidemokratik seçim sisteminin ortadan kaldırılmasıyla ilgili bir gündem maddesinin bulunmaması manidar bulundu.

ÇİFTÇİNİN EN ÖNEMLİ MESLEK KURULUŞU ADETA KRALLIKLA YÖNETİLİYOR!

Bilindiği üzere TZOB’un antidemokratik seçim sisteminden dolayı Bayraktar’ın karşısına kimse aday çıkamıyor. TZOB’un 4.5 milyon üyesi, 750 odası bulunurken, Başkanı sadece özel olarak seçilen 300 üst kurul delegesi seçiyor. Bu üst kurul delegelerde Ziraat Odalarında Mart ayında yapılacak özel seçimle belirleniyor. Bayraktar’ın, üst kurul delege seçimlerinde Genel Merkeze aykırı hareket eden Ziraat Odası Başkanlarını, müfettiş göndererek görevden alma hakkı bulunuyor.

Çiftçinin en önemli meslek kuruluşu olan TZOB’daki antidemokratik seçim sistemi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından görmezlikten gelinirken, üretici birliklerinin çiftçi ve üretici adına daha fonksiyonel olması, piyasada aktif rol alması için yapılacak çalışmanın TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar’a verilmesi manidar bulundu.

TZOB HOTEL’DE YAPILAN TOPLANTIYA KİMLER KATILDI?

TZOB Hotel’de dün akşam yapılan toplantıya katılan merkez birlik başkanları:

Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Ali Güney, Tarımsal Bal Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Yıldız, Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Koç, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç, Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Alaettin Gülal, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Keskin, Türkiye Tarla Bitkileri Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Fuat Kukut ve Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Afyon.

Hakkında Serkan AĞAOĞLU

Diğer Haber

ALUMİNYUM TOZU KULLANIM ALANLARI

Alüminyum Tozu, kendine has özellikleri ile çok çeşitli sektörlerde yüzlerce farklı ihtiyacı karşılamak için kullanılmaktadır. …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]