Anasayfa / Haberler / Üniversite jeotermal enerji ile ısınıyor.

Üniversite jeotermal enerji ile ısınıyor.

Sosyal sorumluluk projeleriyle “çevreci üniversite” olarak dikkati çeken Afyon Kocatepe Üniversitesinin (AKÜ) iki kampüsü, jeotermal enerji ile ısıtılıyor.

Üniversite yönetimi, Afyonkarahisar Jeotermal AŞ (Afjet) ile jeotermal kaynakların kullanımına ilişkin hazırlanan projenin onaylanmasının ardından, ilk olarak 2 yıl önce Ali Çetinkaya Kampüsü’nde jeotermal enerjiyi kullanmaya başladı.

Projenin başarıya ulaşması üzerine bu yıl da daha büyük olan Ahmet Necdet Sezer (ANS) Kampüsünde jeotermal ısıtmaya geçilmesiyle, yaklaşık 33 bin öğrencinin eğitim gördüğü üniversitenin tamamında fosil yakıtlarla ısınmaya son verildi.

Isınma için yılda yaklaşık 3 bin ton kömürün kullanıldığı üniversitede, jeotermal enerji sayesinde ısınma gideri yüzde 30 azaltıldı. Termal suyla daha verimli ısınmaya kavuşan üniversite, doğal kaynakları kullanıp, ülke ekonomisine de katkı sağlayarak diğer üniversitelere örnek oldu.

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar’ın jeotermal kaynaklar açısından Türkiye’nin en zengin illerinden birisi olduğunu söyledi. Üniversite olarak jeotermal kaynakların kullanımına ilişkin projeler hazırladıklarını belirten Solak, Ali Çetinkaya Kampüsü’nde ısınmanın önceki yıl termal suyla sağlanmaya başlandığını dile getirdi.

AA

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Dinar Belediyesi’nin barınağında aç kalan köpekler birbirini yedi

Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesindeki belediyeye ait bir barınakta, kötü şartlar nedeniyle bazı köpekler telef olurken, aç kalanlar köpekler de telef olan hemcinslerini yedi. Barınakta çekilen görüntüler sonrası Dinar Belediyesi'nden yapılan açıklamada, konuyla ilgili inceleme başlatıldığı ve sorumlular hakkında yasal işlem yapılacağı bildirildi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]