Anasayfa / Ekonomi / “Ülke olarak hep dışa bağımlı mı kalacağız?”

“Ülke olarak hep dışa bağımlı mı kalacağız?”

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı Nazif Karabulut, kurbanlık fiyatları ve sektöre ilişkin açıklamalarda bulundu.

Karkas ette yüzde 40 olan gümrük vergisinin sıfırlanmasının çiftçiyi zor durumda bıraktığını dile getiren Karabulut, üreticinin ve çiftçinin emeğine zarar verildiğini söyledi.

“Bizler bu kararın neye hizmet ettiğini anlamış değiliz.” diyen Karabulut şunları kaydetti:

“Ülke olarak hep dışa bağımlı mı kalacağız? Ülke insanı ihtiyacını kendi imkanlarıyla karşılayamayacak mı? Bugün ithalat cazip olabilir ancak ileride üretim azalırsa çok daha pahalı fiyatlarla ithalat yaparız.”

Üreticiye 2011 yılından beri besi sığır desteği verildiğini, ancak bu yıl bu desteğin kaldırıldığını hatırlatan Karabulut, ülke insanına ucuz et yedirmek için ithalat yerine yerli üretimin desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Karabulut, kurbanlık fiyatlarına ilişkin ise, “2 yaşını doldurmuş besi danasının kilosu 20 lira, damızlık vasfını yitirmiş kültür ırkı olmayan düvenin kilosu 18 lira, damızlık vasfını yitirmiş inek fiyatı ise 16 liradır.” açıklamasında bulundu.(AA)

hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]