Anasayfa / Ekonomi / ”15 yılda terk edilen 4,5 milyon hektar tarım arazileri ekonomiye kazandırılsın”

”15 yılda terk edilen 4,5 milyon hektar tarım arazileri ekonomiye kazandırılsın”

TMO’ya buğday, arpa, mısır ve pirinç için sıfır gümrük vergisi ile bakanlık onayı gerekmeksizin ithalat yetkisi verilmesini eleştiren Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu (TARIMKON) Başkanı Hakan Yüksel, ithalat yapılmadan da piyasanın düzenlenebileceğini söyledi.

TMO’nun açıklamalarına göre bu hasat sezonunda buğday üretiminin 21,8 milyon ton olacağını anımsatan Yüksel, Türkiye’de kişi başı buğday tüketiminin yılda 250 kilogram olduğuna dikkati çekti.

Yüksel, şu an üretim ile talep arasında açık olduğundan dolayı ithalat yapılmak istendiğine değinerek, “İlerleyen yıllarda nüfusumuz ve Türkiye’ye gelen turist sayısı daha da artacak. Bu artışa cevap verebilmek için ithalat yerine son 15 yılda terk edilen 4,5 milyon hektar tarım arazisinin yeniden ekonomiye kazandırılması daha faydalı olabilir.” dedi.(Dünya)

hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

KOBALT SÜLFAT VE KULLANIM ALANLARI

Kobalt Sülfat geviş getiren hayvanlar, yani sığır, koyun, Keçi için hayati öneme sahiptir. Kobalt Sülfat, …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]