Anasayfa / Ekonomi / Turpta zorlu mesai dönemi başladı,üretici işçi bulmakta zorlanıyor

Turpta zorlu mesai dönemi başladı,üretici işçi bulmakta zorlanıyor

Türkiye’nin turp üretiminin yüzde 80’ine yakınının karşılandığı Kadirli‘de hasatla birlikte kadınların da soğukla zorlu mesaisi başlıyor. Tarlalardan toplanarak römorklarla Savrun Çayı’na getirilen turplar, kurulan havuzlarda biriktirilerek yıkanıp toprağından temizleniyor. Daha sonra paketlenerek Türkiye’nin dört bir yanına gönderilen turpların temizlenme ve paketlenme işinde genellikle çevre köylerde ve ilçe merkezinde yaşayan kadınlar başı çekiyor.

Kırmızı altın olarak bilinen turpta yoğun mesai dönemi başladı

Günün ilk ışıklarıyla mesaiye başlayan kadınlar, ayaklarında çizmelerle soğuk suyun içinde 12-13 saat boyunca turp temizleyip paketliyor. Hasadın sürdüğü 4 ay boyunca durmaksızın çalışan kadınlar, kazandıkları parayla ev ekonomisine katkıda bulunmaya çalışıyor.

Kırmızı altın olarak bilinen turpta yoğun mesai dönemi başladıKadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, Kadirli denince akla ilk turp geldiğini ve bu ürünün 4 ay boyunca insanlara ekmek kapısı olduğunu söyledi. İlçede yıkama ve paketleme işinin tesis olmadığı için eski yöntemlerle yapılmaya devam ettiğini anlatan İspir, “Yöremizin ‘kırmızı altını’ turp kış aylarında ülke ve ilçe ekonomisine önemli katkı sağlıyor. Her yıl 4 ay boyunca bu ürün, 5 bin kişiye ekmek kapısı oluyor. Binlerce insan buz gibi suda ekmeği için çalışıyor.” dedi.

Hakkında

Diğer Haber

Netanyahu’nun korumaları Genelkurmay Başkanı Halevi’nin üstünü aramak isteyince Savaş Kabinesi karıştı

Gazze Şeridi'nde katliam yapan İsrail'de Savaş Kabinesi karıştı. Salona herhangi bir elektronik cihazın veya kayıt cihazının girmediğinden emin olmak isteyen Başbakanlığa bağlı korumalar, Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi'nin üstünü aramak istedi. Halevi'nin yaşanan olaya öfkelendiği ve salonda bulunanlara olaydan duyduğu hoşnutsuzluğunu dile getirdiği belirtildi. İsrail basını söz konusu olayı, Netanyahu ile devlet bürokrasisi arasındaki fikir ayrılıklarının bir yansıması olarak yorumladı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]