Anasayfa / Haberler / Türkiye’de ekilmeyen bir metrekare arazi kalmayacak

Türkiye’de ekilmeyen bir metrekare arazi kalmayacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’de ekilmeyen bir metrekare tarım arazisi kalmayacağını belirtti. Yeni bir kanun getirmeye hazırlandıklarını belirten Çelik, “Türkiye’de ekilmeyen bir metrekare arazi kalmayacak, Türkiye’de her yer ekilecek” dedi.

Önceki gün Bursa Uluslararası Tekstil ve Ticaret Merkezinin (BUTTİM) açık alanında, Bursalı çiftçilerle iftar programında bir araya gelen Çelik, burada yaptığı konuşmada, yeni bir kanun getirmeye hazırlandıklarını belirterek, “Türkiye’de ekilmeyen bir metrekare arazi kalmayacak, Türkiye’de her yer ekilecek.

TARIMA ELVERİŞLİ ARAZİLERİ DAHA DA GELİŞTİRECEĞİZ

Bunu yapacağız ama dünyadan gelişmiş verimli toprakları kiralamamıza da bu engel teşkil etmemelidir. İnsanlarımıza sağlıklı gıdalar, besinler sunacağız. Şu anda 24 milyon hektar arazimiz var ve amacımız bunu küçültmek değil büyütmek. Tarıma elverişli arazileri daha da geliştireceğiz. 184 ovamızı tarımsal sit alanı ilan edeceğiz ve bu ovalara beton değil fidan dikeceğiz.” diye konuştu.

AĞUSTOS AYINDA İLAN EDECEĞİZ

Yeni dönemde Havza Bazlı Destekleme Modelini hayata geçireceklerini aktaran Çelik, “Nerede hangi imkanlar var? Toprağımızın özelliği ne? Ne ekmemiz gerekiyor? Bunları 900 ilçemizle bir bir görüşerek Ağustos ayında ilan edeceğiz ve bu aydan itibaren inşallah bu modeli yürürlüğe koyacağız.” ifadelerini kullandı.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Talk-Magnezyum Silikat Kullanım Alanları

Talk, gerek sahip olduğu üstün fiziksel özellikleri, gerekse kullanıldığı yerlerde sağladığı avantajlar sebebiyle endüstri de …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]