Anasayfa / Haberler / Tarım Kredi’den Kahramanmaraş’ta arı yetiştiriciliğine destek

Tarım Kredi’den Kahramanmaraş’ta arı yetiştiriciliğine destek

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Arı Yetiştiricileri Birliğince ‘Ana Arı Kafkas Irkı Dağıtım Töreni’ düzenlendi.

Törene; Kahramanmaraş Milletvekilli İmran Kılınç, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü İhsan Emiralioğlu, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili M. Akif Şirin ve Bölge Müdürü Mehmet Aksoy, Kahramanmaraş Kooperatifi yetkilileri ve Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yemliha Öksüz katıldı.

BİR LOKMA EKMEK İÇİN ÜRETİM YAPIYORUZ

Kahramanmaraş Milletvekili İbrahim Kılınç; “Bir lokma ekmek için değişik alanlarda üretim yapmaktayız. Kimimiz ekiyoruz biçiyoruz kimimiz de arı yetiştiriyoruz, bal üretiyoruz. El emeği, alın teri önemli etkenlerdir. Arıcılarımızın, üretimlerini artırabilmesi için çalıştıkları ortamların elverişli olması gerekmektedir. Bunun için de bal ormanları, mevsimlere göre kovanların yer değişikliği ve kaldıkları yerde rahat edebileceği ortam sağlanmalıdır. Bal üreticilerimiz, ilgili ve bilinçli bir şekilde üretimlerini yapmalıdırlar. Bilgi olmadan bilinç olmaz. Bu sözden yola çıkarak arıcılarımızın ürünlerinin bol, kazançlarının bereketli olmasını diliyorum.” dedi.

HEDEFİMİZ BİRİNCİ OLMAK

Yörelerindeki çiftçilere elma, ceviz, zeytin ve çilek fideleri ile desteklemelerde bulunduklarını ifade eden Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, “Arıların yaylalara ulaşımını kolaylaştırmak açısından Belediye olarak ana grup yollarını daha düzenli hale getirmek için çalışmalar yapacağız. Arı yetiştiriciliğinde Türkiye’de ikinciyiz ancak hedefimiz birincilik olmalıdır. Arıların yapmış olduğu bal, tüm insanların lezzetini tattığı ve tükettiği, dünyada pazarı olan bir üründür. Kahramanmaraş ili olarak kaliteli ve daha verimli üretim yapıldığında Kahramanmaraş ve ülke ekonomimize önemli derecede katma değer sağlayacağız.” sözlerini kaydetti.

800 ÜRETİCİYE 10’AR ANA ARI VERİLDİ

Kahramanmaraş Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü İhsan Emiralioğlu, “Türkiye, arıcılık yetiştiriciliğinde dünyada önemli bir bölgedir. Dünyadaki toplam arı varlığının % 17’sine yakını Türkiye’ye aittir. Bu kapsamda arı yetiştiriciliğini daha fazla arttırmak adına 800 üreticimize 10’ar adet yüksek genetik kapasiteye sahip ana arı verilecektir. Böylece çiftçilerimizin hali hazırda kovanlarında bulunan ana arılarla bu arılar değiştirilip kovan verimliliğinin yükseltilmesi ve daha fazla bal üretimi sağlanması hedeflenmektedir.” dedi ve emeği geçenlere teşekkür etti.

KAHRAMANMARAŞ’TA 130 BİN ARI KOVANI VAR

Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yemliha Öksüz de; “Türkiye, dünyada arıcılık konusunda Çin’den sonra ikinci sırada yer almaktadır. İlimizde 130 bin arı kovanı, 1.311 arıcımız var. Kovan başı üretimimiz 13,5 kilo olup, Türkiye ortalamasındadır. Büyükşehir Belediye Başkanımızın desteği ile kovan başına üretimimizi 2 yıl içerisinde 26 kiloya çıkartmak istiyoruz. Yöremizdeki arıcılara yönelik arıcılığın dışında ürün çeşitliliğini arttırmamız gerekiyor. Türkiye’nin dışarıdan hiçbir arı ürününü ithal etmemesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

TARIM KREDİ KOOPERATİFİ TERCİH EDİLDİ

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin belediye hizmetleri yanında tarımı da destekleyen ender belediyelerden birisi olduğuna vurgu yapan Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy ise; “gerçekleştirilen bu dağıtımın iki önemli boyutu bulunmaktadır. İlk boyutu; arı yetiştiricilerinin, Kahramanmaraş ve ülkemiz tarımının desteklenmesidir. İkinci boyutu ise tüm tarımsal girdilerde olduğu gibi bugün dağıtımı gerçekleştirilecek ana arıların tedarikinde de bir çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifleri’nin tercih edilmesidir.” ifadelerini kullandı. Tarım Kredi Kooperatifleri ve üreticiler adına Büyükşehir Belediye Başkanına teşekkür eden Aksoy, “arı gibi çalışkan, bal gibi tatlı bir hayat” dileğinde bulundu.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Talk-Magnezyum Silikat Kullanım Alanları

Talk, gerek sahip olduğu üstün fiziksel özellikleri, gerekse kullanıldığı yerlerde sağladığı avantajlar sebebiyle endüstri de …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]