Anasayfa / Haberler / Türkiye tohum ticaretinde ilk 5’i hedefliyor!

Türkiye tohum ticaretinde ilk 5’i hedefliyor!

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Kamil Yılmaz, 2017 yılında 136 milyon dolar tohum ihraç eden ve 1 milyon 50 bin ton sertifikalı tohum üreten sektörün, kısa vadeli hedefini yılda 1,5 milyon ton sertifikalı tohuma yükselttiğini söyledi.

2017 yılında 136 milyon dolar tohum ihraç eden tohumculuk sektörü, son on yılda üretimini 3,5 kat, son 15 yılda da ihracatını 8 kat arttırmayı başardı.Türkiye’de tohumculuk sektöründe faaliyet gösteren 832 şirket bulunuyor. Bu şirketlerin 778’i yerli sermaye, 22’si yerli-yabancı ortaklı ve 32’si de yabancı firmalardan oluşuyor. Geçtiğimiz yıl 1 milyon 50 bin sertifikalı tohum üreten sektörün, atağa kalkarak üretimini ve ihracatını arttırması bekleniyor.

Tohumculuk başta olmak üzere Sera ve Sulama Teknolojileri, Bitki Besleme ve Koruma ile Traktörve Tarım Makinaları sektörleri 18 yıldır Antalya’da dünyanın en büyük örtü altı tarım sektörü fuarı Uluslararası Growtech Eurasia’da buluşuyor. Growtech Eurasia’nın ihracat odaklı bir fuar olduğunun altını çizen Growtech Marka Direktörü Engin Er, “28 Kasım-01 Aralık 2018 tarihleri arasında Antalya Expo Center’da 50 bin m2 alanda ‘Tarım ve Teknolojinin Global Buluşması’ ana temasıyla Uluslararası Growtech Eurasia Tarım Fuarımıza bu yıl 30 ülkeden 800 firma ve marka yer alacak. Growtech Eurasia, ihracat potansiyellerini arttırmak isteyen, yeni pazarlar arayan katılımcılarımızı bir araya getiren uluslararası bir arena. Geçtiğimiz yıl uluslararası ziyaretçi sayımızı yüzde 35 oranında arttırdık, Çin’den ABD’ye, İsveç’ten Kamerun ve Sri Lanka’ya kadar dünya ülkelerinden çok sayıda temsilci Growtech Eurasia’daydı. Bu yıl ki hedefimiz 100’ü aşkın ülkeden 85 binin üzerinde ziyaretçiyi Antalya’da ağırlamak ve her yıl sektör için oluşturduğumuz ortalama 600-700 milyon dolar iş hacmini daha da yukarı seviyelere çıkarmak” dedi.

“Tohum bu yıl tarım sektörünün en önemli gündem maddelerinden biri olacak” diyen TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz,“2017 yılında Avrupa, Amerika ve Afrika’da 80 ülkeye 136 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Türkiye, tohum ticareti yapan ülkeler arasında dünyada 10. sırada yer alıyor, hedefimiz ilk 5’te yer almak. Antalya’da düzenlenen, sektörün en önemli uluslararası fuarı olan Growtech Eurasia Uluslararası Sera Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı, sektörümüze 18 yıldır yeni pazar fırsatları sunuyor. Bünyemizdeki 7 Alt Birlik ve 43 bin üyemizle Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütlerinden biri olarak 28 Kasım-01 Aralık 2018 tarihleri arasında Growtech Eurasia’da olacağız. Bu yıl 30’dan fazla ülkeden 800 firma ve marka ile Amerika, Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarından 100’ün üzerinde ülkeden 85 bini aşkın ziyaretçi bekleniyor. Growtech Eurasia bizim için ihracat ile aynı anlama geliyor.” dedi.

Tohumculuk sektörü olarak yıllık üretim hedeflerini 1,5 milyon tona yükselttiklerini belirten Yılmaz, “2017 yılında 1 milyon 50 bin ton sertifikalı tohum ürettik, 40 bin ton ithalat, 44 bin ton ihracat yaptık. İthal ettiğimiz tohumun karşılığı 185 milyon dolar, ihraç ettiğimiz tohumun değeri de 136 milyon dolar. Türkiye’de tohumculuk sektöründe ihracatın, ithalatı karşılama oranı yüzde 73, buna fide, fidan ve süs bitkilerini de dahil ettiğimiz zaman ihracatın, ithalatı karşılama oranı yüzde 90’ların üzerinde’’ şeklinde konuştu.

Tohum ekim döneminin de yaklaştığını vurgulayan Yılmaz, ‘’Sertifikalı tohum verim ve kalite artışı demektir. Ayrıca elde edilecek ürün standartlara uygun olacağı için üreticimizin daha çok kazanması anlamına gelir” dedi.(superhaber)

Hasatdergisi.com

 

 

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

KOBALT SÜLFAT VE KULLANIM ALANLARI

Kobalt Sülfat geviş getiren hayvanlar, yani sığır, koyun, Keçi için hayati öneme sahiptir. Kobalt Sülfat, …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]