Anasayfa / Haberler / Tkdk’ya 125 Milyonluk Başvuru..

Tkdk’ya 125 Milyonluk Başvuru..

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Van İl Koordinatörlüğü, IPARD II çağrı ilanı kapsamında toplamda yaklaşık 125 milyon TL’lik yatırım tutarı ile 267 adet projenin teslim alındığını duyurdu.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)  Van İl Koordinatörlüğü, IPARD II çağrı ilanı kapsamında toplamda yaklaşık 125 milyon TL’lik yatırım tutarı ile 267 adet projenin teslim alındığını duyurdu.

TKDK’dan yapılan açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun 18 Aralık 2015 tarihinde IPARD II döneminin birinci başvuru çağrı ilanına çıktığı hatırlatıldı. Açıklamada, “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Tedbiri kapsamında ilimizde toplam yatırım tutarı 73.549.224,93 TL olan 26 besi çiftliği, 9 süt üretim çiftliği ve 2 kanatlı (broyler) çiftliği olmak üzere toplamda 37 adet proje teslim alınmıştır. Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbiri kapsamında ise toplam yatırım tutarı 51.398.978,23TL olan 230 adet proje teslim alınmıştır. Alınan bu projelerin büyük kısmını 208 proje ve 20.522.654,00 TL’lik yatırımla arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve pazarlanması sektörü oluşturmaktadır. Arıcılık sektörünü 10 proje ve 15.085.009,55 TL’lik yatırımla kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri sektörü ile 6 proje ve 10.019.882,89 TL’lik yatırımla yenilenebilir enerji sektörü izlemektedir. İl koordinatörlüğümüze diğer sektörlerden sırasıyla bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması kapsamında 4 proje; zanaatkarlık ve yerel ürün işletmeleri ve su ürünleri yetiştiriciliği kapsamında 1’er proje sunulmuştur.

Sahip olduğu zengin bitki florası ve kirlenmemiş doğasının verdiği avantajla geçmişten günümüze karakovan balı üretiminde önemli bir paya sahip olan  Van ili IPARD II 1. çağrı döneminde  Türkiye genelinde arıcılık sektöründe açık ara farkla en çok proje alan il olmuştur. IPARD II döneminde  Van’da yapılacak kırsal turizm tesisleriyle  Van’ın kırsal turizm kapasite ve kalitesi artacaktır. Ayrıca  Van,  Türkiye’de  Antalya ve  Karaman’dan sonra güneş enerjisi potansiyeli en yüksek il olması bakımından yenilenebilir enerji alanında yatırımcılarının da ilgi merkezi haline gelmiştir. TKDK, bu çağrı döneminde Vanlı yatırımcıların ilgi odağı olmuş, 267 proje ile bütün çağrı dönemlerinde alınmış proje rekorunu kırmıştır. Toplamda yaklaşık 125 milyon TL’lik yatırımların hayata geçirilmesi ile  Van’da hayvancılığın ve tarımsal üretimin gelişerek AB standartlarına ulaştırılması, kırsal kalkınmanın gerçekleştirilmesi ile TKDK’nın  Van ekonomisine önemli katkılar sağlanması hedeflenmektedir” denildi.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Sodyum Molibdat nedir?

Sodyum molibdat, kimyasal formülü Na₂MoO₄ olan beyaz kristal bir tuzdur. Bu bileşik, endüstriyel, kimyasal ve …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]