Anasayfa / çevre / Tarımsal desteklerden ne kadar vergi kesiliyor?

Tarımsal desteklerden ne kadar vergi kesiliyor?

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tarımsal Eğitimin 175. Yılı kutlamaları çerçevesinde yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamasında üreticiyi desteklemek için devlet tarafından uygulanan tarımsal desteklerden yine devlet eliyle vergi kesildiğini hatırlatan Aygun, bu durumun tarımdaki sürdürülebilirliği engellediğinin altını çizdi.

Aygun, şunları kaydetti: “Gelir Vergisi Kanunu dayanak gösterilerek çıkarılan Tebliğler yolu ile alan mazot desteği, gübre desteği, toprak analizi desteği, organik tarım desteği, fındık alan bazlı gelir desteği gibi desteklerden yüzde 4 vergi kesintisi yapılmaktadır. Kırsal kalkınma desteklerinden yüzde 4, yem bitkileri üretim desteğinden yüzde 4, aşı desteği, küpe uygulama desteği, çiğ süt desteği ve arıcılık desteğinden de yüzde 2 vergi kesintisine gidilmektedir. Çiftçiyi bezdiren bu uygulamaya son verilmelidir”

 

Hakkında ali anatas

Diğer Haber

Köylerde Genç Nüfus Azalıyor, Tarım Sektörü Alarm Veriyor

Ülke ekonomisi için hayati öneme sahip olan tarım sektörü son yıllarda karşılaştığı eleman sorunuyla mücadele …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]