Anasayfa / Hibe ve Destek / Tarımda Yeni ve Yerli Bir Yüzyıl” Vizyonu İle Çalışıyoruz

Tarımda Yeni ve Yerli Bir Yüzyıl” Vizyonu İle Çalışıyoruz

III. Tarım Orman Şurası kapsamında belirlenen eylemler bir bir hayata geçiriliyor.

Tarım-Orman Şûrasının sonuç belgesi kamuoyuna 21 Kasım 2019’da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Tarımın sürdürebilirliği, gıdanın geleceği, ormanlarımızın yarını ve suyun istikbali için 5 yıllık planlar oluşturuldu ve 25 yıla ışık tutacak bir yol haritası hazırlandı. Şura kapsamında hazırlanan eylem planı da iki ayda tamamlanarak uygulamaya konuldu.

Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, III. Tarım-Orman Şûrası 2020 faaliyetlerini, Video Konferans Yöntemiyle düzenlenen değerlendirme toplantısında kamuoyuna da sundu.

Bakanlığa bağlı bölge, il, ilçe müdürleri ile TKDK Koordinatörlerinin hazır bulunduğu değerlendirme toplantısında konuşan Bakan Pakdemirli, 2020 yılı eylemlerinin Tarımsal Üretim ve Arz Güvenliği,, Güvenilir Gıda,, Kırsal Kalkınma,, Balıkçılık ve Su Ürünleri,, Toprak ve Su Kaynakları,, Biyolojik Çeşitlilik ve İklim Değişikliği,, Ormancılık,, Dijitalleşme, Teknoloji Kullanımı, Ar-Ge olmak üzere 8 ana başlıkta belirlendiğini söyledi.

Pandemiye rağmen Türkiye’nin 2020 yılında üretimini aksatmadan sürdürdüğüne dikkati çeken Bakan Pakdemirli, birçok ülkenin sınırlarını kapattığı, gıda tedarik zincirinde sorunlar yaşadığı dönemde, Türkiye’nin son 18 yılda oluşturduğu sağlam alt yapı ile süreci başarılı bir şekilde yönettiğini belirtti.

Son iki yılda Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile beraber de Tarımda yerliliğe dayalı yeni bir asır başladığını belirten Bakan Pakdemirli; “Bildiğiniz gibi küresel anlamda yeni yüzyılda; tarım ve gıdanın artan stratejik önemi, buna karşın küresel ısınma, iklim değişiklikleri, nüfus projeksiyonları değerlendirildiğinde, tarım-orman sektörümüzü yeni yüzyıla, yeni bir vizyonla hazırlamamız gerekliliğini zaruri kılmaktadır. İşte tam da bu doğrultuda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin etkin yönetim mekanizmasıyla; geçtiğimiz yüzyılda ülke tarımımızda çıkmaz nokta olarak görünen sorunları çözerek, ‘Tarımda Yeni ve Yerli Bir Yüzyıl’ vizyonu ile işe koyulduk” dedi.

Bakan Pakdemirli tarım sektörünün pandemiye rağmen, tüm çeyreklerde büyüme gösterdiğinin de altını çizdi. “Özellikle 2020 yılında her çeyrekte giderek artan bir büyüme ivmesi var. 1 inci çeyrekte %2,1, 2 inci çeyrekte %4,2 olan büyüme 3 üncü çeyrekte %6,2’ye ulaştı. İlk 3 çeyrek ortalamasında Türkiye %0,5 büyüme gösterirken, tarım %5,3 büyüyerek ekonomimize önemli katkı sağladı. İnşallah bu yılı tarımda, önemli bir büyüme ile kapatacağız. 9 aylık tarımsal hasılamız geçen yılın aynı dönemine göre %20, tarım ve gıda ürünleri ihracatımız da yılın ilk 10 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre %5 artış gösterdi. Ayrıca; Çin’e süt ve süt ürünleri ile kanatlı eti ve ürünleri ihracatı başladı.”

Bakan Pakdemirli, 2020 yılında, Pandemi döneminde birçok ülke kendi kendine yetemezken, Türkiye’nin tarımda Cumhuriyet tarihi rekorları kırdığını da söyledi; Bitkisel üretimin, 2019’a göre 7 Milyon ton artışla 124 Milyon tona ulaştığını ifade etti. Bakan Pakdemirli sadece bitkisel değil, hayvansal üretimdeki artışa da dikkati çekti; “Hayvansal üretimde ise 2020 yılı ilk 6 aylık verilerine göre; Büyükbaş hayvan varlığımız bir önceki yıla göre, 800 Bin baş artışla 18,6 Milyon başa, Küçükbaş hayvan varlığımız ise 6,6 Milyon baş artışla, 55,1 milyon başa yükseldi. Küçükbaştaki 6,6 Milyon baş artış ile 1 yıl bazında miktar olarak son 80 yıldaki en fazla artışı sağladık. Hamdolsun, küçükbaş hayvan varlığında AB’de birinci, büyükbaşta ikinci sıradayız.”

Şûra Eylem Planı ile hayata geçirilen “Tarımsal Üretim ve Arz Güvenliği” konusu kapsamında, tarımda verimliğin artırılması ve üretimin doğru yönlendirilmesi için tarımsal desteklere önem verdiklerini söyledi Bakan Pakdemirli. Destekleri 22 milyar liraya çıkardıklarını belirterek; “2020 yılında; Tarımsal destek miktarını 2019’a göre %37’lik gibi büyük bir artışla, 22 Milyar Liraya çıkardık. Desteklere yeni konuları dâhil ederken, bazı önemli destek kalemlerinde ciddi artışlar sağladık. Burada arz açığımız olan pamuk ve ayçiçeği öne çıkıyor. Kütlü pamuk destek miktarını; yüzde 37,5 artışla kg başına 1 Lira 10 kuruşa, Ayçiçeği destek miktarını yüzde 25 artışla kg başına 50 kuruşa çıkardık. Hayvancılığa 7,4 Milyar Lira destek sağladık. 2021 yılında ise tarım-orman sektörüne toplam 24 Milyar lira tarımsal destek ödeyeceğiz” dedi.

Bakan Pakdemirli bu yıl hayata geçirilen en önemli projelerden biri olan DİTAP’a getirdi sözü. Sözleşmeli üretimden, fiyat istikrarına, maliyetlerin düşürülmesinden tedarik teminine kadar içerisinde her şeyi barındıran DİTAP ile tarımın gelişmesine büyük katkı sağlanacağını söyledi. “DİTAP ile Edirne’den Kars’a, Hatay’dan Sinop’a alıcı ve satıcı aracısız olarak bir araya geliyor. Üretici daha fazla kazanıyor, tüketici daha uygun fiyatla o ürüne ulaşıyor. DİTAP; tarımda önemli sorunlarımızdan biri olan pazarlamayı, çözüme kavuşturacak olan teknolojik bir devrimdir. Şu ana kadar DİTAP’taki üye sayısı 160 Bini, ciro ise 150 Milyon Lirayı geçti.”

Küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin de etkisiyle önümüzdeki yüzyılda dünyada ciddi anlamda su sıkıntıları yaşanması bekleniyor. Ancak Türkiye attığı adımlar ile şimdiden tedbirini alıyor. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, 2020’de bu kapsamda 11 Milyar Liralık yatırım yapıldığını ve kuraklıkla mücadele kapsamında yılda 7,4 milyar m3 kullanılmış suyun tekrar kullanılabileceğinin tespit edildiğini açıkladı. Pakdemirli; “15 Baraj, 38 Gölet, 6 HES, 150 Taşkın Koruma Tesisi, 18 İçmesuyu ve Atıksu, 75 Sulama Tesisi faaliyete alınmıştır. 2021’i SU ve SULAMA yatırımlarında hamle yılı olarak tasarladık. DSİ’nin 2021 yılı yatırım bütçesi; 2,4 kat artışla 6,5 Milyar Liradan 15,3 Milyar Liraya çıkarılmıştır. 2021 yılında; 51 baraj ve 39 adet gölet ve bent bitirilerek depolama sayısı 1.617’ye, Arazi toplulaştırma çalışmalarında biten proje sayısı 307’ye, toplulaştırma yapılan alan 6 milyon hektara ulaşacaktır. Tesis sayısı 382 adede ulaşacak ve temin edilecek içme suyu miktarı yıllık 4,8 milyar m3 olacaktır.137 taşkın tesisi daha bitirilerek tesis sayısı 10.244 olacaktır. Biten sulama tesisi 3.313’e ve sulamaya açılan saha 6,9 milyon hektara ulaşacaktır. Ayrıca başlattığımız 100 yeraltı barajı çalışmalarını da hızlandırmayı planlıyoruz. Kuraklıkla Mücadele kapsamında yılda 7,4 milyar m3 kullanılmış suyun tekrar kullanılabileceğini tespit ettik.”

Pandemi sürecinde tarım ve gıdanın ne kadar stratejik bir alan olduğunun bir kez daha görüldüğünü de belirten Bakan Pakdemirli ekilmedik bir karış toprak bile bırakmama kararlılığı ile Hazine arazilerini üretime kazandırmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzalandığını hatırlattı. “%75 tohum hibesiyle 24 ilimizde 350 Bin dekar alanda Yazlık Ekiliş başlattık. Ayrıca, bu yıl boş, atıl olan ve nadasa bırakılan toplam 1 milyon dekar alanı yeniden üretime kazandırdık” dedi.

2020 yılını Tarımda Dijitalleşme Yılı ilan ettiklerini söyleyen Bakan Pakdemirli, bu kapsamda atılan en önemli adımlardan birinin de Elektrikli Traktör olduğunu ve üretiminin yapıldığını söyledi. Pakdemirli; “105 BG gücünde olan bu traktörden 20 adedinin üretimi tamamlanmak üzere. Ayrıca; 65 BG gücündeki Elektrikli Bahçe Traktörü Prototipi Geliştirme Projesi, Bakanlığımız ve Üniversite işbirliği çerçevesinde otonom ilaçlama robotu ile değişken oranlı ilaç uygulama projesi çalışmaları devam etmektedir.”

Bakan Pakdemirli, Kırsal Kalkınma alanında kalkınmayı ve istihdamı artırmak, kadın ve genç girişimcilere destek olmak amacıyla bu yıl çok sayıda program uyguladıklarını söyledi. “2020 yılında Ekonomik yatırımlar, IPARD, Kırsalda Uzman Eller ve ORKÖY destekleri kapsamında; 16.629 projeye, 1,1 Milyar Lira destekleme yaptık. Ayrıca; kırsal kalkınmaya daha fazla yatırım ve destek sağlamak amacıyla; KKYDP yatırımlarını 2025 yılına kadar uzattık.  2021-2027 dönemini kapsayan IPARD-3 hazırlık çalışmalarına da başladık.”

Bakan Pakdemirli, Büyükşehir belediyelerinde mahallelerin kırsal ve kentsel olarak yeniden tanımlanması, kırsal mahallelerde köy tüzel kişiliği yapısının korunması için Büyükşehir Belediyesi Kanununda yapılan değişikliği de hatırlattı, sağlayacağı avantajları bir bir sıraladı. “Köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen yerleşim yerleri kırsal mahalleye artık dönebilecekler. Bu sayede Kırsal mahallenin avantajlarından köylerimiz yararlanacak. Tarımsal üretim amacıyla kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken olarak kullanılan binalar emlak vergisinden muaf olacak. Tarımsal amaçlı ve diğer yapılar için alınması gereken bina inşaat harcı ile imarla ilgili harçlar alınmayacak. Alınması gereken diğer vergi, harç ve harcamalara katılma payları %50 indirimli uygulanacak, İçme ve kullanma suları için alınacak ücret en düşük tarifenin işyerleri için %50’sini, konutlar için %25’ini geçmeyecek şekilde belirlenecektir. Ayrıca daha önceden orman köyü veya orman köylüsüne tanınan hak, sorumluluk ve imtiyazlardan istifade eden yerler de aynı imkânlardan yararlanacak.”

Balıkçılık ve Su Ürünlerinde de bu yıl Şura eylem planı kapsamında önemli çalışmalar yapıldı. Bakan Pakdemirli yetiştiricilikte en hızlı büyüyen üçüncü ülke olduğumuzu söyledi; “Ülkemiz, su ürünleri yetiştiricilik üretiminde dünyada en hızlı büyüyen 3 üncü ülke. Avrupa ülkeleri arasında 2 inci sırada, deniz balık avcılığında ise Avrupa’da 6 ıncı sıradayız. Verdiğimiz destekler ile su ürünleri yetiştiriciliği üretim miktarının bu yıl 400 bin tona ulaşmasını bekliyoruz.”

Şura eylem planı kapsamında hayata geçirilen ‘Güvenilir Gıda’ alanındaki çalışmaları da anlattı Bakan Pakdemirli. “Yıllık denetim sayımızı yaklaşık 1,3 milyona çıkardık. Taklit ve tağşiş cezalarının caydırıcılığı için Kanunda değişiklik yaptık. Taklit ve tağşiş kapsamında; 2020 yılında 5 kamuoyu duyurusu yapıldı. Bakanlık olarak en çok önem verdiğimiz konular içerisinde Gıda Okur Yazarlığı da yer alıyor. Bu konuyu önemsiyoruz, farkındalığı artırmak için çalışıyoruz. Bu kapsamda; Gıdada Doğru Bilgi köşesi hazırlandı. 0 501 174 0174 numaralı Whatsapp İhbar Hattı vatandaşlarımızın kullanımına açıldı.”

Bu yıl Mayıs ayında başlatılan ‘Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık’ kampanyasını da anlattı Bakan Pakdemirli. Dünya’da üretilen gıdanın 3’te birinin, Ülkemizde ise her yıl 18,8 Milyon ton gıdanın çöpe gittiğini söyleyen Pakdemirli; “Ülkemizin yıllık gıda cirosu 500 Milyar Liradır. Eğer, toplumsal farkındalık meydana getirebilir, yüzde 2’lik bir tasarruf sağlayabilirsek, 10 Milyar Liramızı çöpe atmamış oluruz. Bu rakam, 360 bin ailenin yıllık asgari geçimi demektir!” dedi.

Bu kampanya paralelinde başlatılan ‘Sen de Söz Ver’ kampanyası ile yeni bir dünya rekoru kırıldığını da açıkladı Bakan Pakdemirli; “SÖZ VER sloganıyla gıda israfı yapmayacağına söz verenlerin dijital olarak imzasını alıyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 800 Bin kişi söz verdi. Bu sayıyla bu alanda bir dünya rekoru da kırdık” dedi.

Yeni yüzyılda millileşme anlamında atılan adımlardan birinin de yerel tohumlarımızı muhafaza altına almak olduğunu ifade eden Bakan Pakdemirli, yaklaşık bin 500 Ata yadigarı tohumun devlet koruması altında olduğunu belirtti; “Toplam 1.525 ata tohumu Tohum Gen Bankalarımızda korunuyor. 394 adet yerel çeşit adayının, tanımlama çalışmaları devam etmektedir. 2020 yılında 42 yerel çeşit tespit edilerek kayıt altına alındı” dedi.

Ormancılık çalışmalarına da ağırlık verildiğini belirten Bakan Pakdemirli Orman Varlığının 22,6 milyon hektardan 22,9 milyon hektara çıkarıldığını söyledi. Pakdemirli “Ağaçlandırma Çalışmalarında; Avrupa’da 1’inci, Dünyada ise 4’üncü sıradayız. 2020’de; dünya orman varlığı bakımından 47. sıradan 26. sıraya yükseldik.  2019 yılında Geleceğe Nefes diyerek başlattığımız kampanyamızı bu yıl Dünyaya Nefes diyerek genişlettik. 11 Kasımda Sayın Cumhurbaşkanımızınım teşrifiyle, 28 ülkede 4,5 milyon fidanı toprakla buluşturduk” dedi.

Orman yangınları ile mücadelede Avrupa ve Türkiye’de ilk defa; İnsansız Hava Araçları (İHA), kullanılmaya başlandığını da belirten Bakan Pakdemirli, 2021 yılında İHA sayısını 4’e çıkarmayı hedeflediklerini de ekledi.

2020 yılında pandemiye rağmen Şura’da belirlenen eylemleri ve faaliyetleri hız kesmeden hayata geçirdiklerinin altını çizen Bakan Pakdemirli “Verdiğimiz sözleri ve planladığımız çalışmaları başarı ile tamamladık.2021 yılında da önceliğimiz üreticiyi korumak, tüketiciyi kollamak olacaktır. 2021 yılında sektörümüzü tarımsal destekler ve müdahale alımlarının yanında tarım, orman ve sulama yatırımları ile büyütmeye ve desteklemeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Hakkında ali anatas

Diğer Haber

Tarım sektörüne 50 milyon dolar kredi

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB), OPEC Uluslararası Kalkınma Fonu (OPEC Fund for International Development-OPEC …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]