Anasayfa / Haberler / Tarım’da işçi açığı Suriyeliler’le kapanacak

Tarım’da işçi açığı Suriyeliler’le kapanacak

Tarım sektöründeki işçi açığının Suriyeliler ile kapatılmasını amaçlayan ‘Geçim Kaynaklarına Erişimin Güçlendirilmesi Amacıyla Suriyeli Mültecilerin ve Ev Sahibi Toplulukların Tarımsal Bilgilerinin Arttırılması Projesi’ çerçevesinde Suriyelilere tarımsal eğitim verilecek.
Proje çerçevesinde Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nı (MTSO) ziyaret eden BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık ile Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilisi Ayhan Baran, çalışmalar hakkında MTSO Yönetim Kurulu Üyesi İsa Çani’ye bilgi verdi.

Projenin Mersin, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve İzmir’i kapsadığını belirten Selışık, “500 kişinin projeden faydalanmasını hedefliyoruz. Projeden yararlanacak kişilerin yüzde 70’i Suriyelilerden, yüzde 30’u Türklerden seçilecek. Katılımcıların yüzde 30’unun kadın olması zorunlu. Mersin’de kanatlı yetiştiriciliği, sera ve meyve üretimi konularında eğitimler verilecek. Teorik eğitimler sonrasında kursiyerlerin paydaş işletmelerde işbaşı eğitimi alacak” dedi.
Proje ile geçen yıl 900 kişiye ulaşıldığını anlatan Ayhan Baran ise “Bunun 300’ü Türklerden oluşuyordu. Türkiye şu anda dünya tarımsal üretimde 7’nci sırada. Ancak 2023 tarım sektörü hedefi, ilk 5 içinde yer alabilmek. Buna ulaşabilmek adına nitelikli işgücüne ihtiyaç büyük. Bu projenin hedefi de sektöre nitelikli işgücü kazandırılması” diye konuştu.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]