Anasayfa / Ekonomi / Tarımda girdi fiyatları artmaya devam ediyor

Tarımda girdi fiyatları artmaya devam ediyor

Tarımın ithalata bağımlı hale gelmesi ve küçük çiftçiliğin tasfiye edilmesinin bedelini çiftçiler ve kent yoksulları ödüyor. Türkiye İstatistik Kurumu, (TÜİK) 2021 yılının Şubat ayına ait Tarım Ürünleri Üretici Fiyat (Tarım-ÜFE) endeksini açıkladı.

Veriler tarımda girdi maliyetlerinin ne kadar arttığını ortaya koyuyor. Tarım sektöründe üretici fiyatları Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 2,61, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,32 artış gösterdi.

Bir önceki yılın aynı ayına göre en fazla artış gösteren diğer alt gruplar ise yüzde 29,86 ile tahıllar, baklagiller ve yağlı tohumlar ve yüzde 29,80 ile lifli bitkiler oldu.

Yıllık en az artış gösteren alt gruplar ise yüzde 1,11 ile diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyveler, yüzde 5,08 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular ve yüzde 14,55 ile yağlı meyveler oldu. Aylık bazda en hızlı artış ise sadece bir ayda yüzde 8,08 ’lik maliyet artışıyla turunçgiller gurubunda yaşandı. Girdi maliyetlerindeki artışa karşın çiftçinin ürününün fiyatında aynı oranda artış yaşanmaması küçük çiftçilerin en önemli sorunu olmaya devam ediyor.

Hakkında

Diğer Haber

Google 5 milyar dolar tazminat ödeyecek

California Kuzey Bölge Mahkemesindeki belgelere göre Google, çevrim içi gezintilerde anonim seçeneğini kullandığı halde bilgileri …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]