Anasayfa / Dünya / Tarım Kredi kooperatifi Çin pazarını yakından takip ediyor

Tarım Kredi kooperatifi Çin pazarını yakından takip ediyor

 

 

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, gıda tedariki ve gıda ihracatına yönelik yurtdışı piyasalara yönelik sürdürdükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

KKTC’nin ajandalarına bir numaralı maddesi olarak koyduklarını söyleyen Poyraz, Çin’deki fuarlara da katılarak bu ülkeye tarım ürünleri ihraç etmek için çalıştıklarını bildirdi. Çin’in yanı sıra İran’daki gıda sanayicileriyle de protokol imzalayarak bu ülkenin ihtiyaç duyduğu ürünleri vermek için çalışma yaptıklarını bildiren Poyraz, “KKTC’yi şu anda ajandamızın bir numaralı maddesi olarak koyduk. Kıbrıs’ta Tarım Kredi’nin muadili olan kuruluşla bir protokol imzaladık. Onların ihtiyacı olan gübre, yem ve zirai ilaçla ilgili anlaşma yaptık. Mesele sadece oraya ürün satmak değil, oradaki ürünün de buraya taşınması gerekiyor. Örneğin, meşhur hellim peyniri Türkiye’de çok pahalı. Tarım Kredi olarak Kıbrıs’ın en kaliteli peynirini alıp market zincirlerine vererek tüketicimizle buluşturacağız” dedi.

Poyraz, Tarım ve Orman Bakanlığının, geçen ay KKTC’nin sulu tarıma geçmesi için tünel çalışması başlattığını anımsatarak, “Önümüzdeki yıldan itibaren KKTC’de sulu tarıma geçilecek. Sulu tarıma geçilirken bugünden hazırlık yapmamız lazım. Orada iklim ve toprak yapısıyla senede iki ürün alınması mümkün. Türkiye olarak yurt dışından ithal etmek zorunda kaldığımız birtakım ürünleri sözleşmeli üretim modeliyle burada ürettirebiliriz. Tohumu, ilacını ve gübresini veririz. Sonuçta bu ürünü yurt dışından alacağız, niye başka ülkeden alayım ki? Brezilya’dan buraya yem ham maddesi çekeceğime, KKTC’de üretimi söz konusuysa orada ürettiririm. Özellikle yem ham maddeleri noktasında potansiyel mevcut. Sebze, meyve, narenciye konusunda orada pazar var” açıklamasında bulundu.

TARIMDANHABER

Hakkında Serkan AĞAOĞLU

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]