Anasayfa / Ekonomi / Tarım İl Müdürü: Düve desteği ilk kez uygulanacak

Tarım İl Müdürü: Düve desteği ilk kez uygulanacak

Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürü Emine Sever, düve alım desteğinin bu yıl ilk kez Eskişehir’in de dahil edilmesinin önemine dikkat çekerek, Eskişehir’deki yetiştiriciler için bunun büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili olarak Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Tarımsal desteklemelere ilişkin 23/10/2019 tarihli ve 1691 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan 2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar’a dayanılarak hazırlanan Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Esasları Tebliği (Tebliğ No: 2019/54) 15.maddesi olan Düve Alım Desteği müracaatları başladı” denildi.

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Emine Sever, konuyla ilgili yaptığı açıklamada;

“Tebliğ hükümlerine ve 11.12.2019 tarihli ve 3695304 sayılı Olur ile belirlenen Düve Alım Desteği Uygulama Esaslarına göre; İlimizde  damızlık gebe düve ve 8-15 aylık damızlık boş dişi sığır ve manda alımına % 40 hibe desteği uygulaması yürürlüğe girmiştir.

Ülkemizde büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin gelişmesine katkıda bulunmak, damızlık ve modern işletmelerin kurulması ile yetiştiricilerimizin gelir düzeyinin artırılması ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde sürdürülebilirliğin sağlanmasını amaçlayan Düve Alım Desteği müracaatları 2019 yılı için  16 Aralık 2019 – 14 Ocak 2020 tarihleri arasında alınacaktır. Başvuru süresi 30 (otuz) gündür.

Bakanlığımızca 2019 yılı için desteklemeye esas gebe düve fiyatı 12.500 TL/baş ve 8-15 aylık boş dişi sığır fiyatı 7.500 TL/baş gebe manda fiyatı 10.000 TL/baş ve 8-15 aylık boş dişi manda fiyatı 6.000 TL/baş olarak belirlenmiştir.

Bu desteklemeden işletme kapasitesini 10 Baş’a tamamlayan işletmeler faydalanabilecektir. Bu kapsamda desteklemeden yararlandırılacak düveler; Etçi Irklar Angus, Charolais, Limousin, Hereford, Belgium Blue;  Kombine Irklar Simental(Fleckvieh), Brown Swiss, Mondbeliard; Sütçü ırklar Jersey (Karadeniz Bölgesindeki iller), Holstein ve Manda ırklarından olması gerekmektedir.

Ayrıca Düvelerin düve yetiştirici merkezlerinden, hastalıktan ari işletmelerden, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden (TİGEM), damızlık sığır yetiştirici birliklerinden, süt üretici birlikleri ile Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK) ve iştiraklerinden temin edilmesi gerekmektedir. Destekleme kapsamında alınan düveler 2 yıl süreyle mücbir sebepler dışında satılamaz.

Tebliğe göre; Bakanlığımızca Eskişehir’in bu yıl ilk kez düve alım desteğine dâhil edilmesi bu sene kurulan Eskişehir İli Manda Yetiştiriciliği Birliği üyeleri için de büyük bir fırsattır. Ülkemizde hayvancılığın gelişmesi adına önem arz eden ve Bakanlığımızca gerçekleştirilmekte olan desteklemelerden İlimiz yetiştiricilerinin de en iyi şekilde faydalanabilmesini sağlamak için başvuruda bulunmaları durumunda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak yetkilerimiz dâhilinde elimizden gelen desteği vermeye hazırız.” dedi.

Hakkında Serkan AĞAOĞLU

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]