Anasayfa / çevre / Tarım İl Müdürü çiftçilere yararlanabilecekleri destekleri anlattı!

Tarım İl Müdürü çiftçilere yararlanabilecekleri destekleri anlattı!

Tepebaşı İlçesi Sakintepe Mahallesinde faaliyet gösteren işletmeleri ziyaret esnasında İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş’e Kırsal Kalkınma Şube Müdürü, Tepebaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürü eşlik etti.
İlk olarak Bakanlığın uyguladığı Kırsal kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında hibe desteği sağlanan bir firmanın yaş meyve ve sebze, tasnifleme, paketleme, depolama tesislerini ziyaret ederek şirket sahipleri ve çalışanları ile sohbet etti.

Özellikle pandemi döneminde insanların tarıma, çiftçiye bakış açılarının değiştiğini, gıdanın, buğdayın, sebze ve meyvenin çok önemli olduğunun anlaşıldığını belirten İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş Bakanlığımızın destekleriyle İlimizde kurulmuş olan böyle bir tesisin gurur verici olduğunu ifade etti.

Firma yetkilileri ise tesiste günlük 30 ton havuç, marul ve mevsime göre 20 çeşit sebze ve meyve işleme kapasitesine sahip olduklarını söyledi. Kış döneminde iç pazara, yaz döneminde turizm bölgelerine ürün gönderdikleri bu şekilde dört mevsim üretim yapabildiklerini vurguladı.

Ardından İl Müdürü Gümüş örtü altı üretimi yapan çiftçileri ziyaret etti. Çiftçi Fatih Kuru serasında 12 ay boyunca 2 dönem halinde ıspanak ve 7 biçim maydanoz yetiştirdiklerini ifade ederek Bakanlık hibe desteği ile işletmesini büyütmek istediğini söyledi. İl Müdürü Gümüş; “Tarım ve Orman Bakanlığının birer temsilcileri olarak İl Müdürlüğü, İlçe Müdürlüğü, Ziraat Odamız ve Muhtarımızla birlikte üreticilerimizin, çiftçilerimizin yanındayız. Her zaman destek vereceğiz ve Bakanlığımızın hibe desteklerinden faydalandıracağız” dedi.

Daha sonra Gümüş, hayvancılık işletmelerini ziyaret etti. Bu ziyaretlerde işletmelerin durumu ile ilgili bilgi aldı. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında destek almak isteyen üreticileri konu ile ilgili bilgilendiren İl Müdürü Gümüş Tarım Bakanlığı %50 hibe desteklerinden faydalanmak isteyenlerin özellikle halen açık olan 14. Etap başvurularını kaçırmamaları gerektiğinin altını çizdi. Yapılan ziyaretlerde işletmeci, üretici ve çiftçilerimiz, Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı ve Sakintepe Mahalle Muhtarı, İl Müdürünü üreticilerin yanında, sahada görmekten mutluluk duyduklarını belirterek verilen bilgiler ve Bakanlık destekleri için teşekkür ettiler.

Hakkında ali anatas

Diğer Haber

Çiftçiler desteklerin artırılmasını bekliyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, desteklerin düzenli verilmesi ve üretim döneminden …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]