Anasayfa / Ekonomi / Tarım Arazileri Neden Yok Oluyor?

Tarım Arazileri Neden Yok Oluyor?

Çiftçi-Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Adnan Çobanoğlu’na göre tarım arazilerimizin yok olma sebepleri…

Tarım arazisi denilince toprak akla gelir. Toprak ise içinde yaşayan canlılarla birlikte bir bütündür. Bu canlılar toprağı bitkisel üretim için hazırlar. Ancak 60’lı yıllardan başlayarak ilaç ve gıda tekelleri tarafından “Yeşil Devrim” adıyla kamuoyuna sunulan ‘kimyasalların kullanımı’ topraktaki bu canlıları öldürmeye başlamış ve toprağın canlılığını zaman içinde yoketmiştir. Artık geriye toprak görünümlü ‘kum taneleri’ kalmakta bitkisel üretim zayıflamaktadır.

1- Tarım arazisi denilince toprak akla gelir. Toprak ise içinde yaşayan canlılarla birlikte bir bütündür. Bu canlılar toprağı bitkisel üretim için hazırlar. Ancak 60’lı yıllardan başlayarak ilaç ve gıda tekelleri tarafından “Yeşil Devrim” adıyla kamuoyuna sunulan ‘kimyasalların kullanımı’ topraktaki bu canlıları öldürmeye başlamış ve toprağın canlılığını zaman içinde yoketmiştir. Artık geriye toprak görünümlü ‘kum taneleri’ kalmakta bitkisel üretim zayıflamaktadır.

Sanayii tesislerinin tarım arazileri üzerinde kurulması.

2- Sanayii tesislerinin tarım arazileri üzerinde kurulması.

Termik elektrik santrallerinin ortaya çıkardığı kirlilik.

3- Termik elektrik santrallerinin ortaya çıkardığı kirlilik.

Jeotermal elektrik santralleri için açılan kuyular ve bu kuyular açılırken doğaya salınan ağır metaller.

4- Jeotermal elektrik santralleri için açılan kuyular ve bu kuyular açılırken doğaya salınan ağır metaller.

Tarım arazileri üzerine kurulan güneş enerjisi santralleri.

5- Tarım arazileri üzerine kurulan güneş enerjisi santralleri.

Yerel ve yerli tohumlardan vazgeçilerek ‘hibrit tohumlar’ın teşvik edilmesi, bu tohumların aşırı su istemesi nedeniyle topraklarda meydana gelen tuzlanma.

6- Yerel ve yerli tohumlardan vazgeçilerek ‘hibrit tohumlar’ın teşvik edilmesi, bu tohumların aşırı su istemesi nedeniyle topraklarda meydana gelen tuzlanma.Türkiye’de bölgedeki durum ve dünyanın farklı coğrafyalarında süren savaşlar.

7- Türkiye’de bölgedeki durum ve dünyanın farklı coğrafyalarında süren savaşlar.Otoyol ve köprülerin yapımı için tarım ve orman arazilerinin yok edilmesi.

8- Otoyol ve köprülerin yapımı için tarım ve orman arazilerinin yok edilmesi.

Fotoğraf: Bünyad Dinç – Kuzey Ormanları’nda Son Durum

Konut yapımı için tarım arazilerinin seçilmesi.

9- Konut yapımı için tarım arazilerinin seçilmesi.Uy­gu­la­nan yan­lış ta­rım po­li­ti­ka­la­rı yü­zün­den Tür­ki­ye, ta­rım­da dı­şa ba­ğım­lı ha­le gel­di.

hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]