Anasayfa / Ekonomi / Fındık ihracat devi Oltan Gıda’nin Ferrero International S.A.’ya devrine CHP’den suç duyurusu..

Fındık ihracat devi Oltan Gıda’nin Ferrero International S.A.’ya devrine CHP’den suç duyurusu..

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ve Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanları Mehdi Eker ve Faruk Çelik, görevde olan Ahmet Eşref Fakıbaba ve Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, ikinci başkanı Arslan Narin ve üyeleri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

CHP’liler, “fındık ihracatında hakim konuma gelerek en fazla fındık ihracatı yapan Oltan Gıda A.Ş.’nin dünyadaki en büyük fındık alıcısı olan Ferrero International S.A.’ya devrine onay veren ve haksız rekabet kurallarını ihlal ederek fındık alım piyasasında tekel oluşturan, fındık üreticisinin ve ülkenin milyarlarca dolar zararına olacak şekilde fındık fiyatlarını düşürerek, haksız kazanç elde eden Ferrero International S.A. ve ilgili şirketler hakkında işlem yapmayarak, görevini kötüye kullandıklarını” belirttikleri “şüpheliler” hakkında TCK’nın 257. maddesi gereğince soruşturma yapılarak, haklarında kamu davası açılması isteminde bulundu.

Suç duyurusu ile ilgili açıklamada bulunan Torun, Karadeniz’de gittikleri her yerde fındık üreticilerinden özellikle son iki yıldır fındık fiyatlarının, piyasada tekelleşen Ferrero International S.A. şirketi tarafından manipülasyon yapılması sonucu düşürüldüğü yönünde şikayetler aldıklarını belirterek, şöyle dedi:

“400 bin üreticinin, dolaylı 8 milyon insanın ekonomisini yakından ilgilendiren, yüzde 80’i ihraç edilen ve Türkiye’ye 3 milyar dolar döviz kazandırabilecek milli bir ürün olan fındığın fiyatının bu şekilde İtalyan şirketi Ferrero tarafından belirlenmesine izin verilmesi, fiyatın bu şekilde manipüle edilerek Karadenizli üreticilerin mağdur edilmesi vatana ihanettir. Tarım bakanlarının ve Rekabet Kurumu’nun görevlerini kötüye kullandıkları çok açık bir şekilde ortadadır.”

hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]