Anasayfa / Genel / Suriyelilere yeni iş kapısı! Artık tarım alanlarında istihdam edilecekler

Suriyelilere yeni iş kapısı! Artık tarım alanlarında istihdam edilecekler

Türkiye’deki Suriyelilerin de aralarında bulunduğu 500 kişiye, “Geçim Kaynaklarına Erişimin Güçlendirilmesi Amacıyla Mültecilerin ve Ev Sahibi Toplulukların Bilgilerinin Artırılması Projesi” kapsamında tarım alanında eğitim çalışması başlatıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın da ortaklarından biri olduğu proje İzmir ilinde Kemalpaşa, Torbalı ve Konak ilçelerinde toplam 75 Suriyeli ile yürütülüyor.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ortaklığı ile yürütülen projenin açılış toplantısı Zeytincilik Araştırma Enstitüsünde yapıldı. Toplantıya AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, UNHCR Yetkinlik Programları Müdürü Damla Taşkın, FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Akın,  FAO yetkilileri ve Suriyeliler katıldı.

AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, toplantıda, Türkiye’deki Suriyelilerin burada entegre bir şekilde yaşaması için hükümet olarak ellerinden geleni uzun süredir başarılı şekilde yaptıklarını belirtti.

Proje kapsamında İzmir’de 3 ilçede 75 kişinin eğitime başlandığını hatırlatan Çankırı, çalışmanın kadınları da güçlendireceğini söyledi.

Toplantıda konuşan İzmir Tarım ve Orman Müdürü Zekeriyya Erdurmuş ise; “Özellikle son yıllarda bakanlığımızın tarımsal üretimi arttırma noktasında yoğun çalışmaları var. Biz bu çalışmaları yaparken öncelikle kendi çiftçilerimize dünyadaki teknikleri öğretmeyi ve o teknikleri uygulamayı planladık. Şuanda ülkemizde üretilen ürünler dünya standartlarında ürünler. Bizlerin kendi çiftçilerimize bu eğitimleri ve imkânları verirken, bu coğrafyada bulunan diğer insanlara da yaptığımız çalışmaları anlatmak gibi bir görevimiz var. Bu vesileyle gerek uluslararası kuruluşların, gerekse de merkez hükümetimizin bizlere sağlamış olduğu imkânlarla bu gönül coğrafyamızda ki insanları tarımla ilgili eğitimlerimize almaya çalışıyoruz” dedi.

İzmir’in tarım ve hayvancılıkta Türkiye ve dünya genelinde üst düzey teknoloji kullandığını da sözlerine ekleyen Erdurmuş “Sadece İzmir çiftçisine değil aynı zamanda 81 ilimizdeki tüm çiftçilerimize örnek olacak projelerle, tarım ve hayvancılığı kalkındırma hedefimiz var. Bundan sonraki süreçte de başta sayın vekilimiz Ceyda hanımın desteğiyle Türkiye genelinde kadın çiftçilerimize yönelik başarılı projelerimiz olacak” dedi.

UNHCR Yetkinlik Programları Müdürü Damla Taşkın da mültecilerin himayesi, 3. ülkeye yerleştirilmesi, eğitim hakkı gibi konularda çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Türkiye’de mültecilerin çalışma hakkına sahip olduğuna dikkati çeken Taşkın, şöyle devam etti:

“Bu tüm dünyada benzeri görülmemiş bir hak. Biz de devletimize bu konuda teşekkürü bir borç biliriz. Çalışma hakkıyla ilgili çeşitli programlar yürütülmekte. Bizim yaptığımız sizlere eşit fırsat verilmesi için çeşitli çalışmalarda bulunmak. Biliyoruz ki gerekli destek ve fırsata sahip herkes toplumun sosyoekonomik olarak bir bireyi haline gelebilir. Ana amacımız sizlerin kendi kendinize yetmeniz, Türkiye ekonomisine katkıda bulunmanız. Geçen yılın verimli sonuçları göz önüne alındığına bu yıl da bu projeye destek vermekten büyük mutluluk duyuyoruz.”

FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Akın ise projede 500 kişilik bir eğitim planlaması yapıldığını aktardı. Türkiye’deki Suriyelilerin düzenli gelirinin olmasını hedeflediklerini dile getiren Akın, “3 aylık bir eğitim sürecimiz var bu süreçte bizimle iş birliği yapan başta Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere diğer tüm kurumlara teşekkür ediyorum.  Çünkü özel sahalarını kendi iş alanlarını bizim için açıyorlar. 3 ay boyunca siz kursiyerlerin bu eğitimleri almasında, sahada çalışmasında birebir destek vermiş oluyorlar. Proje bittiğinde de sizler mesleki beceri kazanmış olacağınız için onlarda ihtiyacı olan kalifiye elemanı sağlamış olacaklar” diye konuştu.

Projede İzmir’in yanı sıra Gaziantep, Mardin, Mersin, Adana, Şanlıurfa’nın da bulunduğunu sözlerine ekleyen Akın; “Bu illerde 500 kişi eğitim alıyor. Geçen sene eğitim alan kişilerin %20’si iş buldu. Yüzde olarak az görünse de bu oran büyük bir başarı. Çünkü Suriyeli vatandaşlar Türkiye’ye geldiğinden beri çok eğitim düzenlendi ve iş bulma oranı %2’lerde kaldı. Bu durum bize gösteriyor ki tarım doğru alan yani biz doğru bir iş yapıyoruz. İlerleyen yıllarda istihdamdaki bu sayı çok daha artacaktır” diye konuştu.

Nitelikli iş gücünün artırılması hedeflenen proje kapsamında aralarında Suriyelilerin de bulunduğu 500 kişiye tarımla ilgili konularda teknik ve mesleki eğitim verilecek. Üç aylık eğitim programı teorik, uygulamalı ve işbaşı eğitimlerini içerecek. Ayrıca kursiyerler için istihdam fuarları düzenlenecek.

(Tarım Pusulası)

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

Potasyum Silikat Nedir

Potasyum silikat çoğunlukla tarım işlemlerinin yapıldığı alanlarda kullanılan bir kimyasaldır. Tarım sektöründe bakterilere katkı sağlamasından dolayı …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]