Anasayfa / Ekonomi / Sorgun Şeker Fabrikası’nda Neler Oluyor?

Sorgun Şeker Fabrikası’nda Neler Oluyor?

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, Sorgun Şeker Fabrikası’nda artarak devam eden sorunları TBMM’ye taşıdı.

Meclis’te Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a yazılı soru önergesi de veren Keven yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti; “Doğuş Gıda 275 milyon TL teklif ile Sorgun Şeker Fabrikası’nı satın aldı. İhale 9 Haziranda açıklandığı halde aradan geçen 4 ayda hiç bir işlem yapılmadı. Devir işlemi olmadı. Fabrika neden devir alınamıyor? Bu fabrika yılda 450 bin ton pancar işliyor. Ve önümüzde bir pancar hasat dönemi var. Bu durum gitgide bir kaosa dönüşerek daha büyük sorunlar yaratmayacak mı? Fabrikada yönetici yok müdür yok. İdarî personel başka kurumlara gitti. Kadrolu işçiler başka fabrikalara gidecek. Tayinleri çıktı. Ancak devir olmadığı için gidemiyorlar. Ama okul sorunları var. Ev sorunları var. Kredi sorunları var. Birde bu durumda muğlâk eni sonu belli olmayan bir çalışma ortamı var. Mevsimlik işçiler ise kadro yalanından sonra birde bu özelleştirmeyle iş güvenceleri olmadığı için mağdur oldular” dedi.

Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesine ve bunun da sorunlu bir şekilde yapılmasına tepki gösteren Keven; “Siyasi iktidar hesapsız kitapsız iş yapıyor. Özelleştirmeleri bir kurtuluş gibi gören ve gösteren bu siyasi anlayış ülkeyi bir krize sürükledi. Ve bu kriz artarak devam ediyor. Bu üreten fabrikaları sorun yumağı haline getirirseniz kimi üretim yapan fabrikayı yıkıp yerine AVM yaparsanız kriz elbette kaçınılmaz olur. Bu ülkenin işçisini çiftçisini köylüsünü sorunlarıyla baş başa bırakan bir anlayış var karşımızda. Bu sorunları çözün diyoruz açıklama yapan yok. Bu işçileri bir dinleyin diyoruz muhatap yok. Bu ülkenin gözbebeği bir fabrikasını bu duruma getirmeye kimsenin hakkı yok. Bu şehri oy deposu olarak görenler fabrikaya gidip işçilere bir açıklama yapsın dertlerini dinlesinler. Neyden korkuyorlar” diye tepkisini dile getirdi.

TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesinde Yozgat Milletvekili Ali Keven şu sorulara yanıt istedi;1

“9 Haziranda satışı gerçekleşen fabrikanın devri ne zaman yapılacak?

Fabrikanın bugüne kadar teslim alınamamasının sebebi nedir?

Yıllık 443 bin ton pancar işleyen bu fabrika üretime devam edecek mi? Fabrikada çalışan taşeron ve mevsimlik işçilerin durumu ne olacak?

Kadrolu işçiler yeni işyerlerinde göreve ne zaman başlayacaklar?

Fabrikanın şuan Ziraat Müdürü, İşletme Müdürü ve Muhasebe Müdürü yok. Bu kadrolara atama yapılacak mı?

Ekonomik sıkıntıların had safhada olduğu bu dönemde pancar üreticisi çiftçilerin de mağduriyetine dikkat çeken Keven, küspe ve şeker istihkaklarına ilişkin çiftçilerin mağdur edildiğini ifade etti. “Yozgat ve ilçelerinde üreticilerimiz beni arayıp sorunlarını iletiyorlar. Çünkü iktidar partisine ulaşamıyorlar ve bu sorunları da zaten bu siyasi anlayış oluşturduğu için belki arama gereği bile duymuyorlar. Ancak biz çiftçilerimiz hangi sorunu iletirse seslerini duyurmaya ve çözüm bulmaya çalışıyoruz. Pancar üreticisi bir çiftçimiz normalde her yıl eylül ayının ilk 10 gününde aldığı küspe istihkakının 2000 ton kotasına karşılık %20 yani 400 ton küspe alması gerekirken 87 ton verildiğini bunun geri kalanıyla ilgili de bir açıklama yapılmadığını belirtti. Bu konu çok önemli çünkü çiftçiler bu küspeyi satıp borçlarını ödeyecek. Bu köy Yerköy ilçesine ait ve oradan Çorum Şeker Fabrikası sorumlu. Yanı satın alan Safi Katı Yakıt A.Ş. sorumlu. Bu mağduriyetlerle ilgili hem özelleştirmeyi yapan bakanlık hem de firma bir açıklama yapmak zorundadır. Çiftçileri sahipsiz sanıyorlarsa yanılıyorlar. Bu sorunların çözümüne yönelik kamuoyu ve şahsım bir açıklama bekliyor”

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]