Anasayfa / Ayın Konusu / Sertifikalı tohum desteğinde fatura şartı çiftçiyi çıkmaza sokuyor!

Sertifikalı tohum desteğinde fatura şartı çiftçiyi çıkmaza sokuyor!

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu sertifikalı tohum destekleri, faturaları istenilen tarihler arasında olmadığı gerekçesiyle ödenmeyen çiftçilerin durumunu gündeme getirerek “ödeyin çiftçilerimizin parasını” dedi.

Okan Gaytancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplanması isteğiyle verdiği soru önergesinde “Tarım ve Orman Bakanlığınca yayınlanan bir tebliğle çiftçinin sertifikalı tohum desteği alabilmesi için belirtilen ekim ayları içerisinde aldığı sertifikalı tohumları faturalandırması şartı getirilmişti. Ancak çiftçilerimiz, tebliğden haberleri olmaması nedeniyle faturalarını almamış ve fatura almak için, geçmiş dönemlerde yaptıkları gibi dosyalarını teslim edecekleri tarihleri beklemişlerdir. Bu gecikme nedeniyle de sertifikalı tohum desteklerini alamamışlardır” diyerek bu durumun çiftçileri mağdur ettiğini ifade etti.

Edirne’den örnek veren Gaytancıoğlu “Buğday eken ve kullandıkları sertifikalı tohumları 31 Aralık 2018 tarihine kadar faturalandırması gereken üreticilerimiz geçmiş alışkanlıklarıyla faturalarını bu tarihten sonra, Haziran 2019’da dosyalarını teslim edecekleri tarihe kadar olan bir dönemde almışlardır” dedi.

Türkiye’nin başka yerlerinde de benzer mağduriyetlerin yaşandığına dikkat çekilen soru önergesinde CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Gaytancıoğlu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye “Faturaları istenilen tarihte olmadıkları için desteklemeleri alamayan çiftçilerimiz için yeni bir düzenleme yapmayı ve hak ettikleri desteklemeleri ödemeyi düşünüyor musunuz?” sorusunu yöneltti.

Hakkında Serkan AĞAOĞLU

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]