Anasayfa / Dünya / Rusya’nın tarımda kaldırdığı kısıtlamalar , Türkiye’nin tarımına nasıl etki edecek?

Rusya’nın tarımda kaldırdığı kısıtlamalar , Türkiye’nin tarımına nasıl etki edecek?

Rusya’nın Türkiye’den alınması yasak olan tarım ürünlerine yönelik kısıtlamaları kaldırması Türkiye’deki sektör temsilcileri tarafından olumlu karşılandı. Uzmanlar da Türkiye ve Rusya arasında vize ve domates haricinde sorunlu alan kalmadığı görüşünde.

Rusya’nın beş üründe daha yasağı kaldırmasının çok olumlu bir adım olduğunu belirten Akdeniz Yaş Sebze ve Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, “Bu, sektörümüz açısından son derece önemli bir karar. Biz bunu memnuniyetle karşılıyoruz” dedi. Moskova Devlet Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Kerim Has ise “Vize ve domates hariç Rusya ve Türkiye arasında halledilmesi gereken husus kalmadı diyebiliriz” diye konuştu.Rusya hükümeti, Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev’in imzaladığı kararla Türkiye’den alınması yasak olan tarım ürünlerine yönelik yasakları kaldırdı. Böylece salatalık, elma, armut, üzüm, çilek ile tavuk ve hindi ürünlerinin alımına yönelik yasak resmen kalkmış oldu. Domates alımına yönelik yasak ise devam ediyor.

Rusya’nın kısıtlamaları kaldırma kararını değerlendiren Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, Rusya’nın Türkiye’den salatalık, elma, armut, üzüm ve çilek alımına yönelik kısıtlamaları kaldırdığını ifade ederek “Bunların Rusya Federasyonu’na toplam ihraç miktarı 15 milyon dolar tutarındaydı. Ürün bazında söyleyecek olursak bunların 98 milyon dolar üzüm, 27 milyon doları hıyar, 17 milyon doları çilek, 13 milyon doları elma, 3 milyon doları da armut. Bu çok olumlu bir adım. Tabii ki çok güzel bir gelişme. Bizim sektörel ihracatımızda 157 milyon, hatta belki bu önümüzdeki sezon 180-190 milyon dolara varan bir ek ihracat hacmi sağlayacak. Bu, sektörümüz açısından son derece önemli bir karar. Biz bunu memnuniyetle karşılıyoruz” diye konuştu.

Kavak domatesten başka birkaç üründe daha yasakların sürdüğünü ifade ederek “Nar, patlıcan, kabak, biber, marulda kısıtlama sürüyor. Onlar da en kısa zamanda kalkar diye ümit ediyoruz” dedi.

Bu arada Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, bugün yaptığı açıklamada domates suyu, sos gibi işlenmiş ürünler için Kasım 2017- Nisan 2018 arasında Türkiye’den domates sevkiyatının yapılmasına izin verilebileceğini söyledi.

Kavak, Rusya’nın dönemsel olarak domates ithalatına serbestlik verebileceğini duyduklarını kaydederek “Bu, Rusya’nın üretiminin azaldığı dönemlerde olacaktır. Bu, kendi üreticilerini koruma amaçlı bir karar. Zaman zaman kendi üretimlerinde düşüş söz konusu olduğunda bunun telafisini Türkiye ve başka ülkeden yapacaklar. Böyle dönemlerde bizim Türkiye’den domates ithalatına izin vereceklerdir” dedi.

Rusya Uzmanı ve Moskova Devlet Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Kerim Has’a göre ise yasağa rağmen Türk domatesi Rus pazarına girmiş durumda. Rusya’nın Türkiye’den domates alımını Kasım 2015’teki jet krizinin ardından yasakladığını ancak seracılıkla ilgili çalışmalarının son dört yılı kapsadığını ifade eden Has “Sera üretiminden sebze ve meyve üretimi 1.5 kat arttı. Rusya sera üretimiyle 2016 yılında 800 bin ton sebze ve meyve üreterek, üretimini bir önceki yıla göre toplam yüzde 30 arttırdı. Hatta 2016’da Rusya 2 milyon dolarlık domates bile ithal edebildi” dedi.

Rusya’nın Türkiye’den domates alımını yasakladığı dönemde başka ülkelerden alıma devam ettiğini ifade eden Has “Fas ve Çin 2016 yılında Rusya’nın domates ithalatı yaptığı ilk iki ülke. Rusya, Fas’tan 2016’da 165 milyon dolarlık domates ithal etti ve böylelikle Fas Rusya’ya yaptığı domates ihracatını bir önceki yıla göre yüzde 180 artırarak Rusya’nın domates ithalatının yüzde 34’ünü oluşturdu” diye konuştu.

Türkiye’nin 2014-2015’te Rusya’nın domates ithalat payının yüzde 45’leri bulduğunu aktaran Has “Türkiye o dönem 430 milyon dolarlık ihracat yaptı. 2016’da Rusya’nın diğer ülkelerden ithal ettikleri domates Türkiye’den aldığı domatesten daha pahalıydı. Üstelik Türkiye yaptırım süresince domatesleri Belarus üzerinden Rus pazarına girmeye devam etti. Bu yüzden yaptırımların çok bir anlamı yok” ifadesini kullandı ve ekledi:

Türkiye 2017’nin ilk çeyreğinde en fazla domatesi Belarus’a satmış. Bu önemli bir artış. Ve Belarusluların domates sevgisi bir yıl içinde bu denli artmış olamaz. Rus yetkililerin de doğruladığı üzere bu artışın sebebi Türk domateslerinin Rus pazarına girişi. Ancak bunlara rağmen Rusya üretimini arttırma hedefine ulaşıyor.”

‘YASAK KALKARSA RUSYA’NIN DOMATES İHRACATI ARTAR’

Türkiye’ye yönelik domates ihracatı yasağının üç yıl sonra kaldırılacak olmasının gündeme gelmesine yönelik olarak Has “Rusya birkaç yıl sonra sadece domates değil bir çok üründe kendine yetebilir, hatta ihraç bile edebilir. Üç yıl sonra yaptırımlar kalkarsa, Rusya Türk domatesiyle daha ucuz domates tüketecek. Kendi ürettiği domatesle de ihracatını artırmaya çalışacaktır” diye konuştu.

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev’in Türkiye’den tarım ürünü alımına yönelik kısıtlamaların kaldırılmasını öngören hükümet kararını imzalamış olmasının önemine değinen Has “Kiraz, çilek, salatalık gibi önemli ürünlerin hepsine ilişkin yasak kalktı. Türkiye-Rusya charter seferlerinin kaldırılmasının da söz konusu olmadığı kesinleşti. Bu da Türkiye için çok önemliydi. Rusya’daki Türk şirketlerine faaliyet izni ve Türk işçilere çalışma izni çıktı” dedi.

Ulaşım konusundaki sorunların da çözüldüğüne işaret eden Has “Kriz öncesi Türkiye’nin yıllık TIR geçiş hakkı ila 9 bin idi. Türkiye bunu 40 bine çıkarmak isterken, kriz sonrasında 2 bine düşmüştü. Bu konudaki sıkıntılar da kalkıyor. Yani vize ve domates hariç Rusya ve Türkiye arasında halledilmesi gereken husus kalmadı diyebiliriz” diye konuştu.

sputnik

 

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]