Anasayfa / domates / Rusya’dan Türk Domates ve Biberine Yasak

Rusya’dan Türk Domates ve Biberine Yasak

Rusya Federasyonu, 11 Aralık itibariyle Antalya ve İzmir’den taze domates ile biber ithalatını yasakladığını duyurdu. Rusya’nın domates ve biber yasağı bir süredir konuşuluyordu. Tarım Bakanlığı’nın yazısı ile resmiyet kazandı.

Yasak kararı Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından “ÇOK İVEDİ” damgası ile Tarım ve Gıda İl Müdürlüklerine ve tüm Zirai Karantina Müdürlüklerine gönderildi.

Rusya’nın aldığı yasak kararı doğrultusunda Antalya ve İzmir’den Rusya’ya yapılan  domates ve biber ihracatı durdu.

Bakan adına Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Yunus Bayram imzasıyla gönderilen yazıda şu bilgilere yer verildi:

“Rusya Federasyonu Federal Veterinerlik ve Bitki Karantina Servisi’nin  (Rosselkhoznadzor)  web sayfasında  (https://fsvps.gov.ru/fsvps/news/38859.html?)  ülkemizden  ihraç  edilen  domates ve biberle ilgili olarak yayımlanan bir haberde; “Türkiye Cumhuriyeti’nden  gelen taze domateslerde karantina  bitki  sağlığı  kontrolü  yapılırken, sistematik olarak Avrasya  Ekonomik Konseyi üye ülkeleri için karantina nesneleri olan Tuta absoluta, Frankliniella occidentalis ve bunlara ek olarak, Pepino mozaik virüsü, Domates lekeli solgunluk virüsü  (Tomato Spotted Wilt Virus) ve domates kahverengi rugoz meyve virüsü (Tomato Brown Rugose Fruit Virus) tespit edildiği, Belirtilen  karantina  etmenleriyle  kontamine  ürünlerin  ağırlıklı olarak Antalya ve İzmir illerinden temin edildiği  gerekçesiyle,  geçici  karantina  ve  bitki sağlığı önlemleri kapsamında Rosselkhoznadzor’un,  11 Aralık 2020 tarihinden itibaren Antalya ve İzmir illerinde üretilen ve / veya ihraç edilen domates ve biberlerin ithalatını yasakladığı” ifade edilmektedir. Bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.”

Hakkında ali anatas

Diğer Haber

Çiftçiler desteklerin artırılmasını bekliyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, desteklerin düzenli verilmesi ve üretim döneminden …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]