Anasayfa / Haberler / Polatlı’ya Organik Tarım Enstitüsü kurulması için kanun teklifi

Polatlı’ya Organik Tarım Enstitüsü kurulması için kanun teklifi

Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, Haymana ilçesi için TBMM’ye verdiği ‘Termal Enstitüsü ve Turizm Fakültesi’ kanun teklifinden sonra şimdi de Polatlı için ‘Tarımı Geliştirme ve Organik Tarım Uygulamaları Enstitüsü’ kurulması için teklif verdi.
Türkiye’nin tarım alanlarının azaldığını belirten Aylin Nazlıaka, 2002 yılında toplam ekilen alanların 21,5 milyon hektar olduğunu 2014 yılında ise bu oranın 19,8 milyon hektara gerilediğini açıkladı. Tarımsal girdi fiyatlarının yüksek olması, binlerce çiftçinin borç nedeniyle üretimden çekilmek zorunda kalmasının etkisiyle azalan tarım alanlarının mutlaka korunması gerektiğini belirtti.
Milletvekili Nazlıaka, TBMM’ye verdiği kanun teklifinde tarım alanlarının korunmasına vurgu yaptıktan sonra, sağlıklı gıda tüketimine de değindi. Buna göre organik tarımın kaçınılmaz olduğunu ifade eden Nazlıaka, “Dünyada yaklaşık 100’den fazla ülkede organik ürün üretimi yapılmaktadır. Yaklaşık 31 milyon hektar alanda ve 600 binden fazla işletmede faaliyetler yürütülmektedir. Türkiye’de organik tarımla uğraşan işletmelerin büyüklükleri Avrupa ortalamasının oldukça altındadır. Ülkemizde 2000 yılında toplam 60 bin hektar alanda organik tarım yapılırken, toplam 237 bin 210 ton ürün elde edilmiştir. Bu alan 2008 yılında 166 bin 883 hektara çıkmış, toplam ürün miktarı ise 530 bin 225 tona ulaşmış, 2014 yılında ise 875 bin 835 hektar alanda 1,64 milyon ton üretim gerçekleşmiştir. Bu artışla organik üretim yapılan alanın ülkemizdeki toplam tarım alanı içindeki payı yüzde 3,6 dolayındadır” dedi.
ANKARA’NIN EN UYGUN BÖLGESİ POLATLI
Milletvekili Aylin Nazlıaka, kurulmasını önerdiği enstitünün merkezinin Polatlı olması gerektiğini kaydetti. Nazlıaka, enstitünün kuruluş amacını ise, “Tarımda verimliliği artırmak, bilinçli toprak, su, gübre ve zirai ilaç kullanımı üzerine araştırmalar yapmak, bu konuda eğitim vermek, tarım alanında gelişen teknolojileri izlemek, teknolojinin kullanımını yaygınlaştırmak, sağlıklı, ucuz, güvenilir tarımsal gıdaya erişimi kolaylaştıracak bir tarım alt yapısının oluşturulmasına yönelik çalışmalarda bulunmak, dünyada ve ülkemizde hızla gelişmekte olan organik tarıma destek vermek, organik tarım alanında bilimsel araştırmalar yapmak, çiftçilerimize teknik destek vermek üzere Polatlı Tarımı Geliştirme ve Organik Tarım Uygulamaları Enstitüsü kurulmalıdır” şeklinde açıkladı.

DHA

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

ALUMİNYUM TOZU KULLANIM ALANLARI

Alüminyum Tozu, kendine has özellikleri ile çok çeşitli sektörlerde yüzlerce farklı ihtiyacı karşılamak için kullanılmaktadır. …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]