Anasayfa / Dünya / PAKDEMİRLİ: Hollanda tarımda bu işi çok iyi beceriyor!

PAKDEMİRLİ: Hollanda tarımda bu işi çok iyi beceriyor!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımsal üretimle yetinilmemesi gerektiğini, Türkiye’nin bulunduğu bölge itibariyle tarımsal dış ticarete de önem verilmesi gerektiğini kaydederek, “Hep söylüyoruz Hollanda, 22 milyar dolarlık tarımsal hasıla, 98 milyar dolarlık da tarım ticaretiyle bu işi çok iyi beceriyor” dedi.

Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Ekonomist Dergisi iş birliğinde 15’incisi düzenlenen Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması’nın ödül töreni, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de katılımıyla İstanbul’daki bir otelde gerçekleştirildi.

Pakdemirli, burada yaptığı konuşmada tarımsal üretimin yanında tarımsal dış ticaretin de önemine dikkat çekti. Pakdemirli, konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

“Yakın gelecekte hep beraber göreceğiz. Dünyayı doyuran ülke, dünyanın lider ülkesi olacak. Tarım, eski değil, eskimez bir sektördür. Bilim gibidir tıpkı. Süreklidir, her gelen yeni bir şey ilave eder; taş üstüne bir taş koyar. Bilimin ve tarımın başı böylece yükselir. Fakat insanoğlu bu ikisinden hiç vazgeçmez, vazgeçemez. Çünkü bilgi aklını doyurur, tarım karnını… Tarım, bir tohum gibi genlerimizi taşıyor. Bugünümüzü yönetiyor, geleceğimize yön veriyor.

Türkiye bir tarım ülkesi olarak iddiasını sürdürmektedir ve her geçen gün hedeflerini büyütmektedir. Tarım, ekonominin ve sanayinin ham maddesidir. Tarım ekolojinin, biyolojinin, iktisadın kesişim merkezidir ve bu merkez, başlı başına stratejik bir sektördür. Tarımımız, ticaret, sanayi, diplomasi, sağlık ve turizm sektörlerinin de lokomotifidir. Bu bakımdan tarıma dönük her yatırım, ülkenin bütün üretim ve ticaretine yapılan yatırım anlamına gelir.

Sadece tarımsal üretim yetmez. Unutmayalım ki, 21 trilyon dolarlık ticaret hacmine sahip bir bölgede bulunuyoruz. Bu sebeple, bölgenin zenginliğinden ve refahından daha fazla pay almalıyız. Hep söylüyoruz Hollanda, 22 milyar dolarlık tarımsal hasıla, 98 milyar dolarlık da tarım ticaretiyle bu işi çok iyi beceriyor.”

Hakkında Serkan AĞAOĞLU

Diğer Haber

Yurt dışına kayıtlı cep telefonları için yeni karar

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin paylaşımında “Yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlarımız, …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]