Anasayfa / Organik Tarım / Organik Tarım Uygulamaları

Organik Tarım Uygulamaları

Turgutlu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, organik tarım yapmak isteyen 260 çiftçiyle tarım sözleşmesi imzaladı.

Turgutlu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, organik tarım yapmak isteyen 260 çiftçiyle tarım sözleşmesi imzaladı.
Turgutlu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa Çallı, müdürlüğün toplantı salonundaki törende, ilçede 250 bin dekar alandaki bitkisel üretimden daha önce 12 bin dekarda organik tarım yapıldığını yeni sözleşmelerle bunun 30 bin dekara ulaştığını belirtti.
Organik tarım yapılması için geçen yıl kaymakamlık, belediye, ziraat odası ve ticaret borsasıyla protokol imzaladıklarını aktaran Çallı, ilk etapta 173 üreticiyle, 6 bin 282 dekar alanda organik tarım yapılmasına ilişkin sözleşme yaptıklarını vurguladı.
Çallı, bilinçlendirme çalışmaları neticesinde bir çok çiftçinin organik tarıma geçmek için başvurduğuna dikkati çekerek “Aradan geçen 4 aylık sürede 260 kişi daha 8 bin 90 dekarlık alan için müracaat etti. Bu yeni katılımlarla birlikte toplam organik tarım alanımız üzüm başta olmak üzere 19 farklı üründe yaklaşık 30 bin dekara ulaşmıştır. Hedefimiz kısa vadede bu miktarı 100 bin dekar alana çıkarmaktır.” dedi.
Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan ise ilçedeki organik tarımın artmasının ilçe sağlığına katkı sağlayacağını ifade etti.

Konuşmaların ardından, 260 çiftçiyi kapsayan organik tarım sözleşmesi imzalandı.

 

www.haberler.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Potasyum Silikat Nedir

Potasyum silikat çoğunlukla tarım işlemlerinin yapıldığı alanlarda kullanılan bir kimyasaldır. Tarım sektöründe bakterilere katkı sağlamasından dolayı …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]