Anasayfa / arıcılık / Ordu’da ‘kraliçe arı’ üretimi her geçen gün artıyor

Ordu’da ‘kraliçe arı’ üretimi her geçen gün artıyor

Türkiye’de bal üretiminin en fazla yapıldığı il olan Ordu’da üretilen kraliçe arıların üretimi her geçen gün artıyor. Arı kolonilerinin verimli olmasında en büyük etken olan kraliçe arıların bir tanesi yaklaşık bir aylık sürede satışa hazır hale gelirken, tanesi ise 60 TL’den alıcı buluyor.

Türkiye’de en fazla arıcılık yapılan ve bal üretiminde ilk sırada yer alan Ordu’da, ana arı olarak adlandırılan kraliçe arıların da üretimi her geçen gün artıyor. Arı kolonilerindeki artış ve arıcıların artık zamandan ve verimden kazanmak adına geçmişe göre daha çok hazır satın almayı tercih ettikleri kraliçe arıların üretimi ise her bir arı için yaklaşık bir ay sürüyor.

Üretimdeki verimlilik ana arıdan kaynaklanıyor

Kraliçe arı olarak bilinen ana arı, koloniyi ayakta tutarak, arı neslinin devamını sağladığı gibi, bir arı kovanının da annesi oluyor ve işçi arıların kovan içindeki etkinliği de ona bağlı olarak değişiyor. Eğer ana arı kovan içerisinde hareketli ve üretken ise diğer işçi arılar da ona bakarak daha fazla çalışıyor ve doğadan daha fazla bal getirmek için çabalıyor.

Ordu’da 8 yıldır ana arı üretimi yapan Ömür Kılıç, üretim hakkında şunları söyledi:

“Arıcılık faaliyetlerini daha önceden bu yana yürütüyoruz. Ana arılar, çiftleştirme kutularında yetiştiriliyor. Bunları larva transferi yapıyoruz. Ana arının çıkacağı kapsüller var. Onlara larva transferlerini yapıp, ana arısı olmayan kovanlarda bu yaptığımız kapsülleri besletiyoruz, ana arıların çıkacağı günü hesap ediyoruz ve doğmadan alıyoruz. Sonrasında ana arısı olmayan çiftleştirme kutularında kapsülleri bırakıyoruz ve sonrasında bazı işlemlerden sonra satışa hazır hale geliyor.”

“Bir arının üretimi bir ay sürüyor, şuana kadar 7 bin tane üretim yaptık”

Ana arının meydana gelmesinin ve satışa sunulmasının bir ay kadar sürdüğüne dikkat çeken Kılıç, “Şu anda 7 bin tane üretimimiz var. Bunları bizden arıcılar alıyor, ana arısı olmayanlar kovanlarına koyuyor, arılarını çoğaltmak için kullanılıyor. Biz, arıcıların bu sürecini hızlandırmış oluyoruz. Bir ana arının kovanda çiftleşmesi bir ay sürerken, arıcılar bizden bunu temin ettiklerinde hazır bir şekilde alıyor ve kovanına bırakıyor. Bu sayede bir aylık bir vakit kazanmış oluyor. Zaten 45 gün kadar bal akımı oluyor, bizim kazandırdığımız bir aylık süreç arıcılar için oldukça önemli olduğundan ana arıya talep gösteriyorlar” diye konuştu.

“Eskiye göre talep artıyor”

Kraliçe arılara her geçen gün talebin arttığını ifade eden Ömür Kılıç, “Arıcılarımız da hazır ana arının vakit kazandırdığını biliyorlar. Onun için talep her geçen gün artmış durumda. Şuan burada iki bin tane ana arı üretim kutumuz var. Ordu’da da ana arı üretimi çok arttı. Ana arı üretiminde belki de en ön sırada diyebiliriz. Zaten bal üretiminde Ordu birinci sırada” ifadelerine yer verdi.

“Fiyatı 60 TL”

“Şuan bizim ürettiğimiz bir ana arının fiyatı 60 liradan satılıyor” diyen kraliçe arı üreticisi Kılıç, “Bu ana arıyı üretmek için gece gündüz uğraşmak gerekiyor, meşakkatli bir iş. Kovanlarındaki ana arılar yaşlandığında ve verimleri düştüğünde arıcılarımız yine genç ana arıları tercih ediyor. Ana arının genç olması, arıcıların üretimlerini de arttırmış oluyor” şeklinde konuştu.

“Koloni arttıkça üretimin de artması gerekiyor”

Özgür Kuru isimli arıcı da genç ana arılar sayesinde arı kolonilerinin daha hızlı geliştiğini ifade ederek, “Eğer satın almazsak ve kendisine bırakırsa bir aylık bir süre oluyor. Bu sayede daha hızlı ve verimli oluyor. Bizim sektörde ana arı üretimi artıyor ve artması da gerekiyor. Koloniler yükseldikçe ana arıların ihtiyacı da artıyor” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

 

GLİSERİN NEDİR?
Genellikle gliserol olarak da adlandırılan gliserin, tatlı bir tada sahip renksiz, kokusuz ve
zehirli olmayan bir sıvıdır. Su ve alkol ile karışabilen gliserin doğal veya sentetik olabilir.
Doğal gliserin, hayvansal veya bitkisel yağların hidrolizinin bir sonucu olarak üretilir. Hidroliz,
bir maddenin suya tepki göstermesi ve bunun sonucunda kimyasal bir bağın
parçalanmasıdır. Sentetik gliserin, petrol, propilen ve klor içeren kimyasal işlemlerle üretilir.
GLİSERİNİN FAYDALARI NELERDİR?
– Antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere sahiptir.
– Cildi nemlendirir.
– Cildi besler.
– Cildin su dengesini korur.
– Cilt kırışıklıklarını giderir.
– Cilde yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm verir.
– Cildin zararlı UV ışınlarına karşı korunmasına yardımcı olur.
– Cilt rengini açar.
– Sivilceleri azaltır.
– Dudakları nemlendirir.
– El ve ayak nasırlarına iyi gelir.
– Ağız içi yaralarına karşı etkilidir.
– Egzama ve sedef hastalığına iyi gelir.
– Topuk çatlaklarını iyileştirir.
– Kulakta yer alan kirleri akıtır.
– Nemli saça uygulandığında saçların onarılmasını ve güçlenmesini sağlayarak dökülmeleri
azaltır.
DMRSÜREN Kimya Ltd Şti
0216 4421200-0552 3307100
www.kimyadeposu.com

Hasatdergisi.com

Hakkında seldahasat

Diğer Haber

Arıcılar, bal üretiminde son 10 yılın en kötü sezonunu geçiriyor!

Arıcılar, bal üretiminde son 10 yılın en kötü sezonunu geçiriyor. Bilim insanından arı ölümlerine karşı …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]