Anasayfa / Dünya / Önümüzdeki 20 yıl içinde. Bugün ne üretiyorsak çok daha fazlasını üretmemiz lazım.

Önümüzdeki 20 yıl içinde. Bugün ne üretiyorsak çok daha fazlasını üretmemiz lazım.

Bakan Pakdemirli, “Yüzde 50 daha çok gıdaya ihtiyacımız var önümüzdeki 20 yıl içinde. Bugün ne üretiyorsak çok daha fazlasını üretmemiz lazım. Bu bilinçle mutlaka daha fazla gıda üretecek şekilde kendimizi programlamamız, tarım ve orman arazilerimizi düzgün kullanmamız lazım” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Karabük’te, Bakanlığı tarafından bir restoranda organize edilen Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısına iştirak etti.

Önümüzdeki 20 senede dünyayı doyuran ülkenin dünyanın lideri olacağının altını çizen Pakdemirli, “Gıda bu kadar önemli. Yüzde 50 daha çok gıdaya ihtiyacımız var önümüzdeki 20 yıl içinde. Bugün ne üretiyorsak çok daha fazlasını üretmemiz lazım. Bu bilinçle mutlaka daha fazla gıda üretecek şekilde kendimizi programlamamız, tarım ve orman arazilerimizi düzgün kullanmamız lazım. Toprak ve tarımın siyaseti olmaması lazım ama bugün Türkiye’de toprak ve tarım siyasete en kolay şekilde alet edilecek konu. Muhalif kanalların çoğunda her gün tarımı yerin dibine vuruyorlar. Bakıyorum çok entelektüel dediğimiz eski bakanlık yapmış insanlar bile telefon ediyorlar bana ‘Sen kafana takma, ne var ki saman ithal etmiş Türkiye.’ diyorlar. Bize diyorlar ki yani ‘Samana muhtaç ettiniz Türkiye’yi.’ Rakamlara bakıyorum Türkiye’nin saman ithalatı 150 bin dolar veya 9 bin ton ama Türkiye’nin kaba yem ihtiyacı 66 milyon ton. Bu kadar ucuz siyasetle üstümüze geliyorlar.” ifadelerini kullandı.

“HER ALANDA İLK 10’A GİRMEK”

Türkiye’nin tarımsal hasılada Avrupa’da birinci, dünyada da yedinci sırada olduğuna değinen Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Toprak kaynağı olarak 17. sırada olmamıza rağmen…. Yani toprak kaynaklarımız sınırlı olmasına rağmen dünyada 7. sırayı yakalamışız. Türkiye aslında kendisine şöyle bir hedef koydu, ‘Her alanda ilk 10’a girmek.’ Biz tarım alanında ilk 10’a girmişiz hatta 7. sıradayız. Küçükbaş hayvan varlığında Türkiye Avrupa’da 1, süt sığırı varlığında Avrupa’da yine 1. sırada. Büyükbaş hayvan varlığında da Fransa’dan sonra 2. sırada. Yani bu rakamlara baktığımızda bulunduğumuz nokta fevkalade iyi. Tavukta 400 milyon dolar ihracatımız var. Balıkta 1 milyar dolar ihracatımız var. Henüz et ihracatımız yok ama inşallah 2022 yılı itibarıyla tekrar et ihraç eden ülke haline mutlaka geleceğiz.”

Verilen destek ve karşılığında artış sağlanan üretimlerden bahseden Pakdemirli, su ürünleri yetiştiriciliğinde Türkiye’nin dünyada 3. en hızlı büyüyen ülke haline geldiğini, Avrupa Birliği’nde 7. sıradan 2. sıraya yükseldiğini anlattı.

Pakdemirli, 20-25 yıl içerisinde su ürünleri üretimini yüzde 50 artıracaklarını dile getirerek, “Geleceğimiz için gıda arz güvenliğimizden emin olmamız lazım. Yani Türkiye’de ekmek ve buzdolabı dolu olacak. Bunun başka çaresi yok. Bu savunma sanayisi kadar önemli.” dedi.

“ÇEKTİĞİMİZ BÜTÜN BU FOTOĞRAF İTİBARIYLA CİDDİ BİR BAŞARI VAR”

Türkiye’nin orman varlığını arttıran ilk 10 ülke içinde olduğunu vurgulayan Pakdemirli, “Orman varlığını arttırmamız çok çok önemli. Dünyada çölleşmeye doğru bir gidiş var. Bizim yağışı yeterince çekebilmemiz lazım, ülkemizin de yeterince yeşil olması lazım. Ormanlarımızı vatandaşlarımızla paylaşıyoruz. Erozyonla mücadelede dünyada lideriz. Her yıl toprak kaybımız 500 milyon tonken şimdi 154 milyon tona düştük. 2023’te de 130 milyon tona düşeceğiz. Çektiğimiz bütün bu fotoğraf itibarıyla ciddi bir başarı var.” şeklinde konuştu.

Baraj, içme suyu ve hidroelektrik santrallerdeki artışları da rakamlar vererek aktaran Pakdemirli, sulama alanında Türkiye’nin çok ciddi bir yatırıma ihtiyacının olduğunu, parasını bularak mutlaka bunu da yapacaklarını vurguladı.

Karabük’te yaptıkları yatırımları sayan Bakan Pakdemirli, çiftçilere yaptıkları yapılandırma ve destekleri de anlatarak mutlaka ürünleriyle ilgili sigorta yaptırmalarını istedi.

Tanzim satışlar konusunda başarılı olduklarını örnekler vererek anlatan Pakdemir’li, fiyatların düşürüldüğünü, duruma göre bu satışların devam edip etmeyeceğine karar vereceklerini sözlerine ekledi.

Hakkında Serkan AĞAOĞLU

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]