Anasayfa / Ekonomi / Nadir görülen geyik böceği Osmaniye ’de ortaya çıktı

Nadir görülen geyik böceği Osmaniye ’de ortaya çıktı

Nesli tükenmekte olduğu için koruma aşağı yer alan ve yaşam alanlarının genişletilmesi için çalışmalar yürütülen, Türkiye’de sadece Hatay’ın Amanos dağlarında yaşadığı bilinen ve bilimsel adı “Lucanus cervus” olan geyik böceği, Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde bir evde bulundu.

Kadirli ilçesine bağlı Şabaplı köyünde yaşamış Özkan Özeser evde oldukça büyük görünümlü ve acayip şekli olan bir böcek gördü. Böceği yakalayıp kavanoza koyan Özkan Özeser internetten yaptığı araştırmada böceğin geyik böceği olduğunu öğrendi. Durumu hemen yetkililere belirten Özeser, “Hayatımda birincil kere böyle bir böcek türü gördüm. Araştırdım geyik böceğiymiş. Ben de doğa korumayı aradım, böceği kendilerine teslim ettim. Haşere, 10 santim uzunluğunda büyükçe bir böcek” dedi.

İhbar üstüne Şabaplı köyüne gelen Doğa Koruma ve Ulusal Parklar Osmaniye Şube Müdürlüğü, Kadirli Karatepe Aslantaş Milli Park Şefliği yetkilileri, kavanoz içerisindeki geyik böceğini teslim aldı.

Böceği teslim bölge yetkili, böceğin herhangi bir afiyet problemi olup olmadığı konusunda tahlil yapılacağını gerisinde da doğal yaşam alanına bırakılacağını söyledi. Türkiye’de satış ve alış yapıldığının tespiti halinde ağır cezalar veriliyor. Bilhassa Japonların büyük alaka gösterdiği geyik böcekleri Japonlar göre kurutulup yenildiği takdirde kadınların gebe kalmasında tezgâhtar olduğuna inanılıyor.

Selçuk Şavran
 

Hakkında

Diğer Haber

Çiftçi kayıt sistemi kaldırılıyor

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 4.’ncü maddesi kabul edildi. Buna göre, tarımsal destekleme ödemelerinde Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) yerine Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirleyeceği yeni kayıt sistemi esas alınacak.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]