Anasayfa / Genel / ‘Mutluluk Meyvesi’ Van’da Üretilecek

‘Mutluluk Meyvesi’ Van’da Üretilecek

Van’da, İzmir’den getirttiği goji berry fidanlarını toprakla buluşturan Hakan İnan, şehrin ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyor.

İnan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna (TKDK) sunduğu projesi ile 11 dekarlık arazi üzerine kurduğu goji berry bahçesinden yaklaşık 2 ay sonra ürün hasadı yapmayı hedefliyor.

Proje ile ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan İnan, 11 dekarlık arazisini farklı bir projede değerlendirmek amacıyla goji berry üretimi yapmaya karar verdiğini söyledi.

ATIL ARAZİDE ÜRETİLECEK

Meyvenin Türkiye’de çok az yerde üretildiğine dikkati çeken İnan, şöyle konuştu:

“Atıl durumdaki arazimizi tarımsal alanda değerlendirmeye karar verdiğimizde Türkiye’nin ithal ettiği ürün listelerini kontrol ettik. Goji berrynin en çok ithal edilen ürünler arasında üst sıralarda yer aldığını gördük ve Van’da bunu üretmeye karar verdik. Uzun ve zorlu bir sürecin ardından projemizi uygulamaya başladık. İnşallah başarılı olur ve kentimize ekonomik değer katarız.”

İnan, Türkiye’de birçok ili gezerek kurulan bahçeler ve bakımı hakkında bilgi aldığını dile getirerek, TKDK’ye bununla ilgili proje sunduğunu belirtti.

“ÜRETİMDEN SONRA PAKETLEME YAPMAK İSTİYORUZ”

Kente katma değer sağlamak ve farklı alanlarda üretim yapılabileceğini ortaya koymak istediğini vurgulayan İnan, “Meyveyi ürettikten sonra markalaşarak paketleme yapmayı düşünüyoruz. Biz en kalitesini yapmaya çalışacağız.” dedi.

Devlet desteğinin önemine dikkati çeken İnan, “Alacağımız destekle Van’da bu işin ilerlemesini, daha geniş alanda üretim yaparak kentin ekonomisine katkı sağlayabiliriz.” diye konuştu.

İzmir’den gelerek goji berry ekimiyle ilgili İnan’a destek veren tıbbi aromatik bitkiler üreticisi Duran Öztürk, Van’ı pilot il seçtiklerini ifade etti.

Bitkinin asırlardır tıp alanında kullanıldığını ve bir çok rahatsızlığa iyi geldiğini kaydeden Öztürk, şunları söyledi:

“Goji berry dediğimiz bitkinin Türkiye’deki ismi ‘mutluluk yemişi’dir. Bu antioksidan bir bitkidir, 19 aminoasit içinde barındırır. En belirgin özelliği ise yaşlanmayı geciktirmesidir. Çok uzun ömürlü bir bitkidir. Kökleri 30-40 metreye kadar uzanıyor. Yüksek rakım bitkisidir. Van’ı da bu yüzden seçtik. Benim başka yerlerde de bitki için çalışmalarım var. Burası rakım olarak çok yüksek ve bitkinin üretim merkezi olabilecek bir yer. Bu nedenle buraya çok önem veriyorum.”

“BU BİTKİ ARTIK ÜLKEMİZİN BİTKİSİDİR”

Türkiye’de goji berry üretiminin giderek yaygınlaştığına dikkati çeken Öztürk, “Bundan sonra meyvenin toplanması, kurutulması, paketlenmesi ve insanlara ulaşması konusunda çalışacağız ve deneyimlerimizi paylaşacağız.” ifadelerini kullandı.

Tuşba İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü Salih Şirazi ise kentte ilk kez böyle bir projenin hayata geçirildiğini belirterek, imkanları dahilinde gerekli destekleri vereceklerini söyledi.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]