Anasayfa / Haberler / Mısır ve yonca gibi su tüketen ürünler obruğu tetikliyor

Mısır ve yonca gibi su tüketen ürünler obruğu tetikliyor

Konya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık, Karapınar bölgesinde 2017 yılına kadar 300, geçen yıl 9, bu yılda 11 obruğun oluştuğunu belirtti. Obruk oluşumunu mısır ve yonca gibi ürünlerin tetiklediğini ifade eden Arık, ”Obrukların oluşumunu durdurma şansımız yok. Çünkü doğal jeolojik faktörler var; ama oluşumu belki yavaşlatabiliriz. Bunu da insana bağlı faktörleri biraz yavaşlatabilirsek olur. Bölgede mısır, yonca gibi çok su tüketen ürünler yetiştiriliyor. Bölgenin Türkiye ortalaması altında bir yağış aldığını düşünürsek, yeraltı su seviyesinin düşmesi de obruk oluşumunu hızlandırıyor” dedi.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

İSKİ skandalının kilit ismi Ergun Göknel hayatını kaybetti

İSKİ'nin eski genel müdürlerinden Ergun Göknel, 85 yaşında hayatını kaybetti. Zincirlikuyu Camii'nde düzenlenen cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlan Göknel, 1990'lı yılların başlarında yargılandığı yolsuzluk davasında 5 yıl hapis yatmıştı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]