Anasayfa / Dünya / Mersin’de Can Eriğin Kilosu 500 TL’den 200 TL’ye Düştü

Mersin’de Can Eriğin Kilosu 500 TL’den 200 TL’ye Düştü

Mersin’de şubat ayında sezonun ilk hasadıyla kilogramı 500 TL’den alıcı bulan eriğin fiyatı düştü.

Mersin’de şubat ayında sezonun ilk hasadıyla kilogramı 500 TL’den alıcı bulan eriğin fiyatı düştü. Antalya’dan 3 ülkeye erik ihraç eden Cengiz Avcı, Tanesi 3, 100 gramı 20, kilosu ise 200 TL. Bu yıl ilk etapta 1.5 ton ürün almayı planlıyoruz dedi.

Mersin’de sezonun ilk erik hasadının başlamasının ardından Antalya’da naylon seralarda yetiştirilen eriklerin de hasadı başladı. Kepez ilçesindeki 2 dönüm arazide erik ağaçlarından ürün elde eden çiftçi Cengiz Avcı, bu yıl hasadı bilerek geciktirdiğini anlattı. Ağaçların daha çok yapraklanıp çiçeğe gitmesi için bu yöntemi tercih ettiğini anlatan Avcı, yetiştirdiği eriklerden toplamaya başladı. Sezonun ilk eriklerinin piyasaya çıkmasının ardından rekolte fiyatlarının biraz düştüğünü belirten Avcı, iç piyasaya da erik verdiğini, ağırlıklı olarak ürünlerini ihraç ettiğini söyledi.

TANESİ 3, KİLOSU 200 TL

Şubat ortalarında Mersin’deki ilk hasatta kilosu 500 TL’yi bulan eriğin fiyatı, mart sonuna doğru yeni ürünlerin piyasaya sürülmesinin ardından düştü. Antalya’da kilogramı 200 TL’ye alıcı bulan eriğin 100 gramı 20 TL, bir adedi ise 3 TL’den alıcı buluyor. Bu yılki rekoltenin 1.5 tona yakın olduğunu ifade eden Avcı, İlk etapta bu tonajı tabii ki alamıyoruz. Fiyatlar düştü. Uçaklarla yurt dışına gönderiyorum. İç piyasa için 100 gramlık paketler yapıyoruz. Bunun da fiyatı 15-20 TL arasında değişiyor. Genelde hamile ve aşeren kadınlar için alınıyor dedi.

Ağaçlara kesinlikle kimyasal gübreleme yapmadığını, eriklerin doğal yetiştiğini belirten Avcı, İngiltere, Almanya ve Hollanda’ya ihraç ettiğini kaydetti.

Hakkında Serkan AĞAOĞLU

Diğer Haber

Yurt dışına kayıtlı cep telefonları için yeni karar

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin paylaşımında “Yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlarımız, …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]