Anasayfa / Ekonomi / Marka Tarım ve Hayvancılık, süt ve yumurta tesisi yatırımı yapacak.

Marka Tarım ve Hayvancılık, süt ve yumurta tesisi yatırımı yapacak.

Firma, bu yıl faaliyete geçirecekleri 120 baş damızlık süt sığırı işletme tesisiyle, coğrafyada azalan hayvan varlığının artmasına katkı sağlamayı planlıyor.

Anadolu’nun en büyük çiftlik kompleksi haline gelmeyi hedefleyen Marka Tarım ve Hayvancılık, yeni tesis yatırımları yapacak. Bu yıl faaliyete geçirecekleri 120 baş damızlık süt sığırı işletme tesisiyle, coğrafyada azalan hayvan varlığının artmasına katkı sağlamayı planladıklarını belirten Marka Tarım ve Hayvancılık Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kaplan, ayrıca gezen köy tavuk işletmesiyle de yumurta üretim kapasitesini artıracaklarını söyledi.

Tavuk işletme tesisinin temelini attıklarını bildiren Mustafa Kaplan, 4 bin adetlik doğal çiftlik yumurtasında kapasiteyi, önümüzdeki yıllarda 32 bin adete çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı. Kaplan; geçtiğimiz yıllarda kapalı alanda serbest sistem besicilik sistemine dayanan ve Türkiye’de yeni uygulanmaya başlanan Kanada modeli besi çiftliğini faaliyete geçirdiklerini hatırlattı.
Anadolu da tarım ve hayvancılık potansiyelinin değerlendirilemediğini ifade eden Kaplan, “Marka Tarım ve Hayvancılık işletmemizi 2011 yılında faaliyete geçirdik. Ankara karayolu üzerinde 400 bin metrekarelik alanda bulunan işletmemizin, sekiz adet kapalı, bir adet yarı açık ahır, bir adet karantina ahırı ile 5 bin büyükbaşlık kapasitesi bulunuyor” dedi. Besi hayvanlarını, tüm sağlık kontrolleri ve aşıları yapıldıktan sonra işletmeye dahil ettiklerini aktaran Kaplan, “Böylece kalitesi yüksek, sağlıklı, doğal etleri kendi marketlerimizde satışa sunuyoruz” diye konuştu. Teknoloji ile donattıkları tesislerinde kaliteyi yükseltmek için çalıştıklarını ifade eden Kaplan, bölgenin tarım ve hayvancılık konusunda önemli noktalara gelmesini amaçladıklarını dile getirdi.

“Yemleri kendi bünyemizde üretiyoruz”
Tarım alanındaki yatırımları hakkında da bilgi veren Mustafa Kaplan, “2 bin dönüm ekilebilir tarım arazisi ile 15 bin dekar sözleşmeli tarım arazisi üzerinde yonca, korunga, Macar fiği, mısır, arpa, buğday gibi yem bitkilerinin ekimini yapıyoruz. 100’e yakın çiftçinin işbirliği ve 7 bin ton kapasiteli çelik silolarımız ile hububat ve kaba yemleri üretip, hayvanlarımıza veriyoruz” diye konuştu. Ayrıca bölgelerindeki verimsiz toprakları son sistem gübre işleme ve ayrıştırma tesislerinde minerallerle doyurduklarını belirten Kaplan, “Böylece bölgemizde hem eğitim vererek hem de verimi artırarak, tarım ve hayvancılık faaliyetlerini her geçen gün üst düzeye taşımaya çalışıyoruz” diye konuştu.
Besi çiftliklerinde bin 140 kWp kapasiteli güneş enerji santralini kurduklarını kaydeden Mustafa Kaplan, “Yenilenebilir enerji sektöründeki çalışmaları takip ederek, yenilikleri bünyemize eklemek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yenilenebilir enerji sektöründeki yatırımlarımızdan biogaz tesisi çalışmalarımızı bitirdik. Söz konusu tesis bu yıl faaliyete geçecek. İşletmemizde oluşan hayvansal atıklarda dahil çıkan tüm organik maddeleri biogaz tesisinde değerlendirerek, hem elektrik enerjisi hem de ısı enerjisi elde etmek istiyoruz” açıklamasını yaptı. Kaplan, sistemden çıkacak organik gübreyi kendi arazilerine ve bölgedeki verimsiz arazilere dağıtarak, toprağı zenginleştirmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

 

www.dunya.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Potasyum Klorat Kullanım Alanları

Potasyumklorat, beyaz renkli kristalimsi bir katıdır. Potasyumklorat, yaygın olarak potasyum klorür ve sodyum klorattan elde edilir. Sodyum …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]