Anasayfa / Haberler / Manisa’daki toplu ölümler yetkilileri harekete geçirdi

Manisa’daki toplu ölümler yetkilileri harekete geçirdi

Manisa’nın Gördes ilçesine bağlı Deliçoban, Ulgar, Güneşli ve Köseler Mahallelerinde bir anda 170 veya 180 tane olduğu tahmin edilen küçükbaş hayvanların telef olması yetkilileri harekete geçirdi.

Manisa Son Haber’den Mustafa Temiz’in yaptığı araştırmalara göre Gördes ilçesinin belli bir bölgesinde küçükbaş hayvanlarda ani ölümler gerçekleşti.

Çobanların ifadelerine göre hayvanlar iki üç gün içinde geviş getirirken bir anda yatıp kalıyor ve oracıkta can veriyor. Yıllardır çobanlık yapan o yörenin hayvan yetiştiricileriyle yapılan görüşmelerde hayvanların niçin böyle ani ölüm yaptığına dair bir bulgu halen yok. Hayvan yetiştiricilerini zarara uğratan bu toplu telef olayının ardından Gördes İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bölgede veteriner kadrosuyla incelemelerde bulundu. Çobanlar ve yöre halkının mevsimlik yapılan salatalık üretiminden kalan ilaçlama kimyasallarının hayvanlarını hastalandırıp öldürdüğü iddia ediyorlar.

Gördes İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri bir anda başlayan ölümlerle ilgili bir çok bulguyu araştırıyor, ölen hayvanlardan alınan numuneler tetkik için laboratuvarlara gönderildi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Haşere ile Mücadele Şube Müdürlüğü Ekiplerince toplu ölümlerin yaşandığı bölgedeki hayvan ahırlarında dezenfekte ilaçlaması yapıldı.

Bölgedeki toplu hayvan ölümleriyle ilgili incelemenin tamamlanmasının ardından resmi bir açıklama yapılması bekleniyor.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Talk-Magnezyum Silikat Kullanım Alanları

Talk, gerek sahip olduğu üstün fiziksel özellikleri, gerekse kullanıldığı yerlerde sağladığı avantajlar sebebiyle endüstri de …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]