Anasayfa / Haberler / Manisa’daki toplu ölümler yetkilileri harekete geçirdi

Manisa’daki toplu ölümler yetkilileri harekete geçirdi

Manisa’nın Gördes ilçesine bağlı Deliçoban, Ulgar, Güneşli ve Köseler Mahallelerinde bir anda 170 veya 180 tane olduğu tahmin edilen küçükbaş hayvanların telef olması yetkilileri harekete geçirdi.

Manisa Son Haber’den Mustafa Temiz’in yaptığı araştırmalara göre Gördes ilçesinin belli bir bölgesinde küçükbaş hayvanlarda ani ölümler gerçekleşti.

Çobanların ifadelerine göre hayvanlar iki üç gün içinde geviş getirirken bir anda yatıp kalıyor ve oracıkta can veriyor. Yıllardır çobanlık yapan o yörenin hayvan yetiştiricileriyle yapılan görüşmelerde hayvanların niçin böyle ani ölüm yaptığına dair bir bulgu halen yok. Hayvan yetiştiricilerini zarara uğratan bu toplu telef olayının ardından Gördes İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bölgede veteriner kadrosuyla incelemelerde bulundu. Çobanlar ve yöre halkının mevsimlik yapılan salatalık üretiminden kalan ilaçlama kimyasallarının hayvanlarını hastalandırıp öldürdüğü iddia ediyorlar.

Gördes İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri bir anda başlayan ölümlerle ilgili bir çok bulguyu araştırıyor, ölen hayvanlardan alınan numuneler tetkik için laboratuvarlara gönderildi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Haşere ile Mücadele Şube Müdürlüğü Ekiplerince toplu ölümlerin yaşandığı bölgedeki hayvan ahırlarında dezenfekte ilaçlaması yapıldı.

Bölgedeki toplu hayvan ölümleriyle ilgili incelemenin tamamlanmasının ardından resmi bir açıklama yapılması bekleniyor.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Son Dakika: Irak’ın kuzeyine hava harekatı! Metina, Gara, Hakurk, Kandil ve Asos’ta terör örgütüne ait 16 hedef imha edildi

Son dakika: Türk Silahlı Kuvvetleri, 2 gün arayla Irak'ın kuzeyine ikinci bir hava harekatı daha düzenledi. Harekatta Metina, Gara, Hakurk, Kandil ve Asos bölgelerindeki terör örgütü PKK'ya ait 16 hedef imha edildi. Hava harekatında ayrıca, içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin bulunduğu çok sayıda örgüt üyesi etkisiz hale getirildi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]