Anasayfa / Ekonomi / Kuveyt Türk ’ün reel sektöre desteği 150 milyar TL ’yi aştı

Kuveyt Türk ’ün reel sektöre desteği 150 milyar TL ’yi aştı

Yenilikçi ürün ve hizmetleriyle dikkat çeken Kuveyt Türk, 2022 yılının ilk çeyreğine dair finansal sonuçlarını kamuoyuna açıkladı. Bankanın toplanan fon büyüklüğü 2021 yılı ilk çeyrek sonuçlarına göre yüzde 15 artışla 243.5 milyar TL olurken, kullandırılan fon büyüklüğü de yüzde 22 artış göstererek 150.2 milyar TL’ye yükseldi. Banka, ilk çeyrekteki net kârını ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 219 artırarak 1 milyar 465 milyon TL’ye çıkardı. Öz varlıklarını 13.7milyar TL’ye, aktif büyüklüğünü ise 284.7 milyar TL’ye ulaştıran banka, aktif büyüklük açısından bankacılık sektöründe 10. sıradaki yerini korurken, katılım finans kuruluşları arasında ilk sıradaki yerini sağlamlaştırdı.

2022 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarla ilgili değerlendirmede bulunan Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Katılım finans esasları doğrultusunda 33 yıldır müşterilerimize hizmet veriyoruz. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılın ilk çeyreğinde de istikrarlı büyümemizi sürdürdük. Çözüm odaklı teknolojik altyapımızla dijital kanallar üzerinden müşterilerimizin finansal ihtiyaçlarını kolay, hızlı ve güvenli şekilde karşılamaya devam ediyoruz. Kullandırdığımız fon miktarının ilk çeyrekle birlikte 150.2 milyar TL’ye ulaşmış olması, reel ekonomiye destek olma konusunda gösterdiğimiz titizliğin bir göstergesidir. Yılın geri kalan kısmında, sektörün dinamiklerini yakından takip ederek yüksek aktif kalitesi ve sağlıklı bir likidite seviyesiyle sürdürülebilir kârlı büyümemizi devam ettirirken, ekonomik yapının en temel unsurunu teşkil eden reel sektöre uygun koşullarda finansman desteğinde bulunmaya devam edeceğiz. İlk 10 banka arasında bulunmamızın getirdiği rekabet koşulları çerçevesinde müşteri deneyimi, dijitalleşme ve finansal sağlık olarak üç ana başlık altında şekillendirdiğimiz 2025 yılına yönelik stratejik hedeflerimizde, müşterilerimizi tüm faaliyetlerimizin ana odağına aldık. Müşterilerimize kesintisiz, kolay, hızlı ve pürüzsüz bir deneyim ortamı sağlayarak müşteri deneyiminde Türkiye’nin en iyi finans kuruluşlarından biri olmayı amaçlıyoruz. 2025 yılına ulaştığımızda en iyi müşteri deneyimini 10 milyon müşterimize sunmayı hedefliyoruz” dedi.

Uzaktan görüntülü görüşmeyle müşteri olma hizmetini 1 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla bireysel tarafta başlatan ilk kurumlardan biri olan banka, geçtiğimiz aylarda katilim finans kuruluşları arasında bir ilki gerçekleştirerek şahıs firmaları ve çiftçilere uzaktan görüntülü görüşmeyle hesap açma hizmetini sunmaya başladı. Banka ayrıca Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) ile iş birliğine giderek, çiftçilere ve yatırımcılara Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) teminatıyla uygun koşullarla finansman desteğinde bulunmaya başladı.

Türkiye’nin ve dünyanın ilk sürdürülebilir sermaye benzeri sukuk ihracını geçen yıl gerçekleştiren Kuveyt Türk, bu yılın ilk çeyreğinde ise yüzde 100 iştiraki olan KT Portföy bünyesinde Türkiye’nin katılım esaslı ilk sürdürülebilirlik fonunu oluşturdu. KT Portföy tarafından yönetilen, Kuveyt Türk ve bütün banka/aracı kurumlar üzerinden yatırımcıların ulaşabileceği Sürdürülebilirlik Katılım Fonu, ağırlıklı olarak çevresel, sosyal ve ESG konularında performansları yüksek olan yerli ve yabancı şirket hisseleri ile bu kriterlere uyan şirketlerin çıkardığı kira sertifikalarından oluşuyor. Fona yatırım yapan yatırımcılar, getiri elde etmenin yanı sıra çevreye ve topluma faydalı modellere finansman sağlayarak sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeye katkı sağlamış oluyor.

Banka, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Sıfır Atık Yönetmeliği’ndeki tüm kriterleri yerine getirerek genel müdürlük ve bankacılık üssü binaları için ‘Sıfır Atık Belgesi’ aldı. Banka, tüm kriterleri kısa sürede yerine getirerek ve sıfır atık denetimlerini başarıyla tamamlayarak sıfır atık belgesini almaya hak kazanan ilk katılım finans kuruluşu oldu.

Yenilenebilir enerji alanındaki finansman desteğini artıran banka, bu doğrultuda Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla iş birliği protokolleri imzalamaya devam ediyor. Kuveyt Türk ile Turkcell’in iştiraki olan Enerjicell arasında, enerji çeşitliliğini artırmak, enerji arzını sürdürülebilir kılmak ve öz tüketime katkı sağlamak amaçlı kurulan güneş enerji santrali projelerinde yatırımcıların finansmana kolay ve uygun koşullarda ulaşmasını sağlayan iş birliği protokolü imzalandı. Bankanın, 2022 sonunda yenilenebilir enerjiye yönelik finansman desteğinin 2,5 milyar TL’yi bulması bekleniyor.

Bankanın ülke koordinatörlüğü görevini üstlendiği Avrupa Birliği’nin ITEA3 TESTOMAT Projesi de ilk çeyrekte başarıyla tamamlandı. Projeye, 6 ülkeden alanında en iyiler arasında yer alan endüstriyel firmalar, finans kuruluşları, araştırma merkezleri ve üniversiteler katıldı. TESTOMAT sayesinde, bankacılıktaki sistemsel geliştirmelerden kaynaklı olası riskler otomatik test ortamında bertaraf edilebiliyor. Banka AR-GE merkezinin BT-Test Servisi ile katılarak destek olduğu projenin hayata geçmesiyle birlikte yaklaşık 10 mühendisin yapabileceği testler otomatikleştirilmiş oldu.

Banka, ilk olarak 2017 yılında müşterilerinin hizmetine sunduğu yeni nesil kredi kartı Sağlam Kart’ın 1 milyon adedi aşması üzerine çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlamak amacıyla çalışanları ve aileleriyle birlikte hatıra ormanı kurdu. Çalışanları ve aileleri adına 17 bin 164 fidan bağışında bulunan Banka, çalışanlarının ve aile bireylerinin de katılımıyla ilk fidanları Kocaeli’nde ve Kilis’te toprakla buluşturdu. Banka, yakın zamanda Sağlam Kart’ı, karbon ayak izini azaltmak ve çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlamak amacıyla geri dönüştürülmüş plastik kullanarak müşterilerine sunmaya başlayacak.

İnsan kaynakları süreçlerini ‘önce insan-önce çalışan’ prensibiyle yürüten banka, Great Place to Work Enstitüsü (GPTW) tarafından insan kaynakları alanında düzenlenen Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2022 Ödülleri’nde ‘5000+ Çalışan Sayısı’ kategorisinde üst üste 5’inci kez ‘Türkiye’nin En İyi İşvereni’ seçildi. Bankanın bu ödüle layık görülmesinde İşveren Markası İyi ki şemsiyesi altında uygulanan yeni dönem kariyer yapısı Gelişim Mutfağı, Esnek Yan Haklar Uygulaması Sepetim, Önce Çalışan Meclisi gibi hayata geçirdiği birçok özgün insan kaynakları uygulaması etkili oldu.

Reel ekonomiye nakdi ve gayrinakdi fon kullandırımlar aracılığıyla 170.5 milyar TL destek sağladı.
2022’nin ilk 3 ayında kullandırılan fon büyümesi yüzde 22 düzeyinde gerçekleşti.Yüksek aktif kalitesi odağıyla donuk alacaklar oranı yüzde 2,09 düzeyinde gerçekleşti.

İlk çeyrekte yüzde 21 yabancı para kullandırılan fon büyümesiyle yatırımlar ve dış ticaret finanse edildi.
3 aylık toplanan fon büyümesi yüzde 14,8 oranında gerçekleşerek toplamda 243,5 milyar TL toplanan fon hacmine ulaşıldı.

Yılbaşından bu yana yüzde 34.51 Türk Lirası toplanan fon büyümesiyle fonlama tabanı içerisindeki TP’nin payı artırıldı. Cari hesabın toplanan fonlar içerisindeki payı yüzde 57,2 olarak gerçekleşti. Yıllıklandırılmış ortalama öz kaynak kârlılığı ise yüzde 48,53 düzeyinde gerçekleşti.Yasal limiti yüzde 12 olan sermaye yeterlilik oranı yüzde 23,7 seviyesine ulaştı.

PARS AHIR VE KÜMES DEZENFEKTAN TOZU

Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa Pars dezenfektan tozu  ıslak zemine atılarak uygulanır Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur.  kuru zemine atılacak olursa suyla reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

 Pars  suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa sönmemiş Pars ıslak zemine atılarak uygulanır. Çünkü, ahır yüzeyine toz olarak uygulandığında Pars hayvan varsa çıkan havadan, solunum
hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle suda seyreltilerek veya ıslak zemine uygulanması ve içeride hayvan yoksa yüksek düzey ve miktarda uygulanması tavsiye edilir. Çünkü Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. Eğer kuru zemine Pars atılacak olursa suyla
reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

1. Ahır içindeki dışkı ve kaba pisliklerin temizlenmesi
2. Ahır zeminin ıslatılması
3. Pars ın  ahır zeminine serpilmesi
4. 10 dk sonra ahır içindeki kirecin ıslanıp ıslanmadığı kontrol edilir.
5. kuru yer varsa hortum yardımı ile kirecin üzerine incecik su püskürtülerek ıslatılır
Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Eğer zemine sönmüş toz kireç atılacak olursa bu etkisini gösteremez.
Pars ın antimikrobiyal activitesi ıslak çevrede hidroksil iyonları salması ile ilgilidir. Hidroksil iyonları birçok biyomolekülle reaksiyona girme özeliğinde olan oldukça yüksek okside edici serbest radikaldir
Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜRENKİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.hasatdergisi.com

Hakkında

Diğer Haber

Yeni sistemde borç üçe katlandı

Yeni sistemde borç üçe katlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, merkezi yönetim borç stoku verilerini dün akşam yayımladı. Buna göre, 2022 …