Anasayfa / Genel / Küresel şeker piyasasında darboğaz

Küresel şeker piyasasında darboğaz

Şekerde üretim açığı kaydedilen dönemin uzaması, önemli üretim alanlarında iklim koşulları nedeniyle oluşan hasar ve lojistikteki problemler dolayısıyla dünyanın en büyük şeker ticareti şirketi piyasanın 2010-2011 döneminde olduğu gibi darboğazdan geçtiğini belirtti.

Brezilyalı üretici Copersucar SA tarafından kontrol edilen ticaret şirketi Alvean’ın CEO’su Mauro Angelo, “Mevcut koşullar ürkütücü derecede benzer” ifadelerini kullandı.

Şirket, Hindistan’ın mahsullerine ilişkin kötü görünümün küresel şeker stoklarını azaltması nedeniyle önümüzdeki sezonda altıncı kez açık vermeye hazırlanıyor. En büyük üretici Brezilya’da geçtiğimiz on yılda yaşanan darboğazın tekrarlanması öngörülürken, dünya genelinde arz açığı yaşanması öngörülüyor.

Alvean CEO’su Angelo Bloomberg’e verdiği söyleşide, “Hindistan’daki yağış oranı olumsuzdu, su rezervleri son derece düşük, bu nedenle bir sonraki mahsul şimdikinden daha da kötü olabilir” dedi.

Hindistan’ın yeni başlayan sezonda şeker ihracatı yapması beklenmiyor. Ülke iki sezon önce ihracatını 11 milyon tona kadar çıkarmıştı.

Angelo, bunun piyasaların Brezilya’ya bağlı olması anlamına geldiğini ve fiyatları, hasadı sekteye uğratma ya da gemi yüklemelerini geciktirme tehdidinde bulunan zamansız yağmurlar gibi sorunlara karşı son derece hassas hale getirdiğini belirtti.

Şeker şimdiden Brezilya limanlarında depolanıyor. Bir yandan da yoğun soya ve mısır mahsulü, lojistik açısından şekerin kapasitesini tehdit eden unsur olarak öne çıkıyor. Aynı zamanda son günlerdeki şiddetli yağışlar gemilerin yükleme için beklemesi gereken süreyi de artırma riski yaratıyor.

Hakkında

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]