Anasayfa / Genel / Küresel pazarda ayçiçek yağı bolluğu: Rekora gidiyor

Küresel pazarda ayçiçek yağı bolluğu: Rekora gidiyor

Rusya’nın Ukrayna’yı 2022 yılında işgal etmesi sonrası küresel ayçiçek yağı ticaretinde aksaklıklar olmuş ve fiyatlar tavan yapmıştı.

Fiyatların ton başına 2 bin 300 doların üzerine çıktığı savaşın hemen ardından Ukrayna’daki çiftçiler savaş zamanı mahsullerini beklenenden daha fazla aldı. Tarım analistleri, ayçiçek yağı üretiminin büyük ihracatçılardan gelen yüksek arzın etkisiyle rekor kırmasını beklediklerini açıkladı.

ABD Tarım Bakanlığı’nın tahminlerine göre, küresel ayçiçek üretiminin 2023 hasat yılında 22 milyon metrik tona ulaşması bekleniyor. Söz konusu tahminin gerçekleşmesi durumunda, küresel ayçiçek üretiminde 1960 yılından bu yana ilk kez rekor kırılacak.

UkrAgroConsult Genel Müdürü Sergey Feofilov, ayçiçek tohumu yetiştirmenin buğday ve mısır yetiştirmekten daha karlı olduğunu belirterek, ayçiçek tohumu üretiminde şu anda dünyanın en büyük ikincisi olan Ukrayna’da hasadın henüz bittiğini ve arzın zirvede olduğunu söyledi.

Ayçiçek yağı fiyatlarının son 2 yıl boyunca yükselmesiyle gıda üreticileri, cipsten kurabiyeye kadar birçok ürün tariflerinde değişiklik yapmak zorunda kalmıştı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) geçen yıl, savaştan ötürü azalan tarım üretiminin ithalatçı olan ülkelerde gıda riski oluşturacağını belirterek, yakın dönemde ayçiçeği yağına alternatif olarak soya, hurma ve kolza tohumu yağlarına yönelme olabileceğini kaydetmişti.

Hakkında

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]