Anasayfa / Genel / Köylüler jeotermal enerji santralına karşı direniyor

Köylüler jeotermal enerji santralına karşı direniyor

Çanakkale Ayvacık’a bağlı Gülpınar’da kurulmak istenen Jeotermal Enerji Santralı için bölgedeki zeytinliklerin kesilmesinin ardından bölge sakinleri alanı korumak için hukuk mücadelesini sürdürüyor.

Pınarkale Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ, Gülpınar’da yapılması planlanan 7 sondaj arama faaliyet raporunu Çanakkale Valiliği’ne sunmuş, Proje Tanıtım Dosyası incelenerek 26 Mayıs 2017’de “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararı alınmıştı. Proje çalışmalarıyla zeytinlik alanların yok edeceğini belirten bölge sakinleri Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği aracılığıyla Çanakkale İdare Mahkemesi’ne suç duyurunda bulunarak, zeytin yasasına rağmen verilen “ÇED Raporu Gerekli Değildir” kararının iptalini istemişti.

Yoğun zeytincilik ve tarım yapılan bölgede mahkeme en son ek bilirkişi raporu talep etti. Ancak köylüler bu projenin bölgelerine şimdiden zarar verdiğini belirterek “Telafisi olmayan zararlar doğuracak” diyor.

Mahkeme 30 Temmuz’da proje alanında bulunan zeytinlikler, tarım arazileri, yerleşim yerleri, çevredeki bitki örtüsü, doğal yaşam ve orman alanlarının nasıl etkileneceğine ilişkin kapsamlı bir ek bilirkişi raporu hazırlanmasını istedi. Bölge sakinlerinden avukat Ali Furkan Oğuz, çalışmalar ilk yapıldığında onlarca zeytin ağacının kesildiğini belirterek “Halkın direnişi sayesinde şirket çalışmalarını dava açılmadan önce durdurmuştu. Çanakkale İdare Mahkemesi’nden de “telafisi imkânsız sonuçların oluşmaması adına” yürütmenin durdurulması kararı verilmesini bekledik fakat bu talebimiz reddedildi. Proje iptal edilmeli, yoksa bölgemiz zarar görecek” dedi.

(Cumhuriyet)

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

Son Dakika: Milli Savunma Bakanı Güler’den 5. kara harekatı sinyali: Terör örgütünün tüm tesis ve faaliyetleri bundan sonra meşru hedefimizdir

Son dakika: Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ankara'daki bombalı terör saldırısında yaralanan polislere ve Kayseri'de şehit edilen veterinere ilişkin konuşan Bakan Güler, terörle mücadelede kararlılık mesajı verdi. "Suriye ve Irak'ta PKK/KCK, PYD/YPG'nin tüm tesis ve faaliyetleri bundan sonra meşru hedefimizdir." diyen Bakan Güler'in dikkat çeken çıkışı, akıllara "Suriye'nin kuzeyine 5. kara harekatı mı geliyor?" sorusunu getirdi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]