Anasayfa / Ekonomi / Köy merası Okçular Vakfına verildi hayvanlar açıkta kaldı

Köy merası Okçular Vakfına verildi hayvanlar açıkta kaldı

AKP’li milletvekillerinin “turizmi teşvik” adı altında hazırladığı yasa teklifinin TBMM’deki görüşmeleri sırasında Bitlis’teki bir köy merasının Bilal Erdoğan’ın kurduğu Okçular Vakfı’na verildiği iddia edildi.

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’ndaki görüşmeler sırasında iddiasını dile getiren HDP Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı, Bitlis’in Ahlat İlçesi Yeni Köprü Köyü’ne ait mera ile Çarho piknik alanının Okçular Vakfı’na tahsis edildiğini söyledi. Tahsisin bir gecede yapıldığını belirten Gaydalı, Turizm Bakanlığı yetkililerine, “Lütfen, köyün merasını köylülere bırakın. Bana binlerce telefon geldi, köylüler son derece mağdur olmuşlar. Bütün o alan tel örgüyle çevrilmiş, köy halkı hayvanlarını o merada otlatamıyor. Senede bir defa bir aktivite yapılıyor, bu aktivite için koca bir sahanın tel örgüyle kapatılmasını biz doğru bulmuyoruz. Lütfen bu olayı inceler misiniz, takip eder misiniz?” dedi.

Geçen yıl İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı İhsan Selim Baydaş ile Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Haydar Ali Yıldız ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan, 25 Ağustos’ta yapılan Malazgirt Zaferi etkinliği öncesinde Çarho piknik alanını ve merayı ziyaret etmişti.

Gaydalı, komisyonda bulunan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan’dan bu alanla ilgili bilgi de talep etti ancak herhangi bir bilgi verilmedi. Okçuluk yapılmasına karşı olmadıklarını ancak köylünün hayvanlarını otlattığı alanın seçilmesine karşı olduklarını belirten Gaydalı, “Biz okçuluk alanı yapılmasın demiyoruz. Eğer amaç bir rekreasyon alanı yaratmaksa 3-5 kilometre ötede Nemrut Dağı’nın eteğinde binlerce, hatta on binlerce dönüm kıraç arazi var. Eğer okçuluk geliştirilecekse daha ileride uluslararası okçuluk federasyonu yarışları yapılması düşünülüyorsa lütfen merayı köylülere bırakalım” dedi.

CHP Milletvekili Gökhan Zeybek, yasa teklifiyle meraların turizme açılarak yok edileceğini belirtirken, yasa teklifini hazırlayan AKP’li milletvekillerine “Siz etin kilosu kaç para biliyor musunuz?” diye sordu. AKP döneminde ülke genelinde 3 milyon hektar tarım toprağının yok olduğunu belirten Zeybek, “Meralar küçükbaş ve büyükbaş hayvanların otlamaları için uygun alanlardır. Siz meraları turizme açıyorsunuz ama etin kilosu kaç para biliyor musunuz? Bilmiyorsunuz tabii çünkü böyle bir derdiniz yok. Çünkü bu derdin sahibi olan memleketin 83 milyon insanıdır” dedi.

PARSPED Yeni Nesil Tavuk Altlığı

PARSPED, doğal mineraller olan kaolin ve zeolitten üretilmektedir. Aynı zamanda hayvan yem katkısı olarak kullanılabilen bu doğal mineraller sayesinde hayvanlarınız yüksek refaha kavuşurken, kümes ve ahırlarınız çok daha güvenli, çevreye daha az koku ve gaz yayar hale gelmektedir.

 

PARSPED Doğal Altlığın Faydaları

  • Yüksek amonyak tutucu özelliği ile ahır ve kümeslerdeki hoş olmayan ve istenmeyen kokuları giderir.
  • Zararlı gaz oluşumunu azaltarak çevreye yayılmasını ve etkilerini azaltır, hayvanların yaşam şartları ile birlikte bakım personelinin çalışma şartlarını da iyileştirir, temizlik ve taşıma için gerekli işgücünü azaltır.
  • Kümes hayvanları tarafından altlık içerisinden eşelenerek yenmesi durumunda yem katkı malzemesi etkisi görerek hayvanların büyümelerine, yemden faydalanmalarına ve güçlenmelerine katkı sağlar.
  • Doğal içeriği sayesindeki kümeslerdeki bit ve haşerelere son verir. Hayvanların yaşam koşullarını ve refahını arttırmanın en ulaşılabilir yollarındandır. Dünyada bu amaçla takip edilen trendin yerli karşılığıdır.

Çiftlik Hayvanlarının Ortamlarını İyileştirmenin ve Refahını Arttırmanın Kolay Yolu

PARSPED, kümes ve ahırlarda kullanabileceğiniz yüksek emiciliğe sahip doğal minerallerden oluşan bir hayvan altlığıdır. Talaş ve çeltiğe nazaran koku tutucu ve ekstra emici özelliği ile öne çıkar. Doğal minerallerin yapısı sayesinde hayvan dışkısındaki zararlı mikroorganizmaları ve toksinleri tutar. Emici özelliği ile bakteri ve küfün üremesi için gereken ıslak ve nemli ortamı yok eder, hayvanlarınızı çok daha hijyenik bir altlığa kavuşturur.

İçeriğindeki yüksek amonyak tutucu özellikli zeolit klinoptilolit sayesinde amonyak 
dönüşümünü 
azaltır, kümes içi solunum şartlarını iyileştirir. Amonyak kaynaklı tahriş nedeniyle oluşabilecek göz ve solunum rahatsızlıklarını en aza indirir. Kaolin ve zeolitin yüksek emici özelliği sayesinde altlığın hızlı bir şekilde kurumasını sağlar. Böylece sürekli ıslak ve asit zeviyesi yüksek zeminde bulunmaktan kaynaklanan ishal, göğüs yanığı gibi rahatsızlıkları önleyici etki görür.

PARSPED, %100 doğal minerallerden oluşması sayesinde ekolojik tarım faaliyetlerinde kullanılabilecek kuru, kokusuz ve stabilitesi yüksek gübre elde etmenizi sağlar.

PARSPED Hayvan Altlığının Önerilen Kullanım Şekli

Kümes Hayvanlarında: Talaş veya çeltiğin altına m2 ’ye 1,5-2 kg serilir.

Süt İneklerinde: Hayvan yatak bölgesinde her bir inek için m2′ ye 0.5-2 kg serilir. Haftalık tekrar edilir.

Atlarda: Tek başına serilmesi durumunda m2 ’ye 12,5 kg, talaş, çeltik veya saman ile kullanılması durumunda m2 ’ye 2,5-5 kg serilir.

Etlik piliç üretiminde: Metrekareye 1,5-2 kg olacak şekilde PARSPED  serilir ve zemine yayılır. Ardından 2-2,5 cm yüksekliğinde talaş veya çeltik serilir. Altlık olarak sadece PARSPED  kullanılması durumunda metrekareye 4-5 kg serilir. Nipel altlarına ve hayvanlar tarafından eşelenerek yenmesi durumunda seyrelen bölgelere altlık takviyesi yapılabilir.

DMRSÜREN Kimya Ltd Şti

0216 4421200-0216 4426626

0552 3307100-0552 3308100

www.kimyadeposu.com

Kimyadeposu.com

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Hakkında

Diğer Haber

İsrail ordusu Gazze’deki kara işgalini genişletmeye devam ettiğini açıkladı

İsrail ordusu, abluka altında 1,8 milyon insanın yerinden edildiği Gazze'deki kara işgalini genişletmeye devam ettiğini açıklayarak güneydeki Han Yunus'un doğusuna saldırılarını başlattı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]