Anasayfa / Ekonomi / Konya’da koruma altındaki ‘geyik böceği’ bulundu

Konya’da koruma altındaki ‘geyik böceği’ bulundu

Seydişehir ilçesinde Yenicami Mahallesinde yaşayan Seyit Mehmet Ertaş bahçesinde çocukları ve torunlarıyla zaman geçirdikleri sıra büyükçe görünümlü ve acayip şekli olan bir haşere gördü. Böceği yakalayıp bir kaba koyan Seyit Mehmet Ertaş ’ın damadı Yakup Uçar internetten yaptığı araştırmada böceğin bilimsel adı “Lucanuscervus” olan geyik böceği olduğunu öğrendi. Böceği koruma altına alan Yakup Uçar durumu hemencecik yetkililere bildirdi.
Yakup Uçar hayatında öncelikle böyle bir böcek ile karşılaştığını söyleyerek, “Ailece bahçede oturduğumuz sırada böceği fark ettik ve çok garip geldi. İnternet üzeri yaptığım araştırmada bu böceğin koruma aşağı olan geyik böceği olduğunu ayrım ettik. Acilen Ulusal Parklara haber verdik ve kendilerine teslim edeceğiz” dedi.
Geyik böceğinin nesli tükenmekte olduğu için koruma aşağı bulunan ve hayat alanlarının genişletilmesi için incelemeler yürütülen, Türkiye’de sadece Hatay’ın Amanos dağlarında yaşadığı biliniyor.

Hakkında

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]